Odnów swoje stare meble

old-furniture-798692_1280Znudziły Ci się meble, które od wielu lat goszczą w Twoim domu? Podoba Ci się ich kształt jednak kolor pozostawia wiele do życzenia? Chciałbyś coś w nich zmienić, bo właściwie nie nadają się jeszcze do tego, by je wyrzucać? Szukasz sposobów na wprowadzenie zmian i możliwości renowacji?

Wielu ludzi posiadających stare drewniane meble decyduje się na ich odnowienie. Stare urokliwe komody, kredensy czy biurka i stoły urzekają swoim oryginalnym klimatem. Jeśli w mieszkaniu po Twojej babci znalazłeś prawdziwe skarby i chciałbyś dać im drugie życie masz wiele możliwości, by tak było.

Jak zacząć renowację mebli drewnianych? Po pierwsze potrzebny będzie Ci papier ścierny, który umożliwi dokładne starcie lakieru i zmatowienie powierzchni. Po wykonanej pracy koniecznie wyczyść meble z pozostającego pyłu – najlepiej wykorzystaj do tego papier z rozpuszczalnikiem. Pozwoli to dodatkowo na odtłuszczenie powierzchni.
Jeśli zastanawiasz się, jaką farbę wybrać w sklepach znajdziesz wiele rozwiązań. Akrylowe farby do drewna w wielu kolorach. Obecnie modne są barwy pastelowe, czy po prostu białe. Pewnie sam zauważyłeś rosnącą tendencję na malowanie mebli na kolor biały w stylu vintage.
Nakładanie farby możesz wykonać zarówno specjalnym wałkiem, jak i pędzlem. Na większych powierzchniach idealnie sprawdzi się właśnie wałek, a do tych trudno dostępnych pędzle w różnych rozmiarach. Malowanie trzeba wykonać przynajmniej 3 razy. Nakładając kolejne warstwy po wyschnięciu poprzedniej. Jeśli zależy Ci na dobrym kryciu możesz w trakcie malowania skorzystać z papieru ściernego i pozbyć się ewentualnych nierównych pokryć farby.

W internecie znajdziesz wiele przykładów renowacji starych drewnianych mebli. Niektórzy po prostu przemalowują je na jeden kolor, a niektórzy tworzą ciekawe wzory wykorzystując np;  łowickie akcenty. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić w sklepach z akcesoriami budowlanymi znajdziesz szablony, których użyjesz w łatwy sposób. Możesz również wykorzystać specjalne naklejki.

Styl vintage, bo właśnie on wnosi wiele pomysłów na renowację starych mebli, pozwala na stworzenie klimatycznych i stylowych wnętrz. Jeśli chcesz posiadać w swojej sypialni toaletkę z prawdziwego zdarzenia – warto zainwestować w odnowienie tej po Twojej babci. Drewniane meble na pewno odznaczają się większą trwałością niż te z płyt, które na potęgę oferowane są przez sklepy meblowe. Masywne i pięknie wykonane meble posłużą Ci przez długi czas, a za kilka lat możesz przecież przemalować je na całkiem inny kolor.
Jeśli urządzasz właśnie pokój dla swojego dziecka i jesteś w posiadaniu łóżeczka ze swojego dzieciństwa – możesz dać mu nowe życie i stworzyć piękne i stylowe miejsce do spania dla swojego dziecka. Najmodniejszymi kolorami niewątpliwie jest kolor biały, miętowy, różowy, czy błękitny. Świat starych mebli daje wiele nieograniczonych możliwości. Nie musisz sugerować się jedynie kolekcjami dostępnymi w sklepie. Bez problemu sam stworzysz meble, które zachwycą zarówno Ciebie, jak i Twoich znajomych.

Add Comment