Czym się różni listwa LED od taśmy LED?

Chcesz uświetnić wnętrze swojego mieszkania lub domu? Prowadzisz restaurację, klub lub inny lokal, w którym chcesz zrobić małą zmianę? To świetnie! Sposobów na zrobienie tego jest naprawdę dużo, jednak warto zwrócić uwagę na sposób stosunkowo niedrogi, ale bardzo skuteczny. Chodzi tutaj oczywiście o taśmy LED i listwy LED!

Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać wspomniane produkty?

Od wprowadzenia technologii LED w latach 60. XX wieku minęło sporo czasu, jednak dopiero od niedawna cieszy się ona dużą popularnością. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ wydajność żarówek LED jest znacznie większa od zwyczajnych odpowiedników żarowych. Jak bardzo? Lampa żarowa 60-watowa posiada swój LEDowy odpowiednik – 10-watowy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku żywotności, gdzie żarówka LED może świecić kilkukrotnie dłużej od żarowej.

Czym się różnią listwy LED od taśm LED?

Taśma LED, jak sama nazwa wskazuje, występuje w postaci giętkiej, długiej taśmy, do której przymocowano połączone ze sobą diody LED o niewielkiej mocy. Taśmy LED można podzielić na dwa typy – jednokolorowe i zmieniające kolor. Najpopularniejsza jednokolorowa taśma LED, to taśma w kolorze białym – tutaj można rozróżnić barwę białą ciepłą, neutralną oraz zimną. Prawdziwa wrażenie na odbiorcy robi jednak taśma LED kolorowa. Po jej zakupieniu, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego sterownika. Dopiero wtedy będzie można za pomocą prostego w obsłudze pilota, dowolnie zmieniać kolory i dostosować poziom natężenia światła według własnych wymagań.

Listwy LED natomiast są bardzo podobnym produktem, jednak jak sama nazwa sugeruje, nie są giętkie jak taśmy i posiadają zazwyczaj aluminiową podstawę. To na niej montowane są diody LED. Podobnie jak taśmy, listwy LED mogą występować w postaci jednokolorowej lub różnokolorowej. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku montażu na płaskich powierzchniach, ponieważ w odróżnieniu od taśm, nie ma możliwości, żeby listwa się wygięła. Co prawda ich cena jest odrobinę wyższa, jednak cechuje je większa trwałość.

Zastosowanie taśm LED

Taśmy LED najlepiej się sprawdzą w przypadku konieczności oświetlenia elementów o zmiennej płaszczyźnie, a także większych powierzchni, ponieważ najczęściej występują w postaci zwiniętej rolki.

Chcesz oświetlić zaokrąglony sufit podwieszony? Z taśmą LED nie będzie problemu! Jej elastyczność daje naprawdę wiele możliwości. Co więcej, jeżeli chcesz na przykład wspomniany sufit oświetlić wokół wszystkich czterech ścian – zrobisz to z łatwością!

Ciekawym pomysłem na zastosowanie taśm LED jest wybranie jakiegoś obiektu przy ścianie i oklejenie go dookoła tak, żeby światło „wychodziło” spod danego przedmiotu. Może to być lustro, obraz lub inna ozdoba.

Posiadasz lokal gastronomiczny lub klub? Podświetlenie LED może pomóc w przyciągnięciu potencjalnych gości. Taśma LED sprawdzi się lepiej, ponieważ koszty zakupów będą mniejsze. A ponadto, wiele chociażby blatów barowych, posiada unikalne kształty, dlatego podświetlenie takowego może wymagać elastyczności, którą oferują opisywane taśmy LED!

Zastosowanie różnokolorowych taśm pozwoli Ci uzyskać wybrany przez Ciebie nastrój, jednak kiedy tylko zechcesz i będziesz posiadać odpowiedni sterownik – będziesz w stanie ustawić szybkie zmiany kolorów, które zapewnią Ci iście dyskotekowy efekt.

Zastosowanie listew LED

Listwy LED (https://www.illuminations.pl/listwy-oswietleniowe-ledsufitowe-c-100.html) sprawdzą się idealnie, jeżeli zechcesz oświetlić niewielkie, płaskie elementy, ponieważ największym ich ograniczeniem jest rozmiar. Jednakże nie zawsze jest to wada. Przede wszystkim montaż listew jest łatwiejszy!

Bardzo ciekawym pomysłem jest zastosowanie taśm LED w przypadku oświetlania mebli. Za przykład można wziąć półkę na książki. Pod każdą deską można umieścić listwy LED i połączyć je ze sobą specjalnym przewodem, bez konieczności przycinania i dokładnego przymierzania, jak mogłoby to wyglądać w przypadku taśmy LED. Dzięki temu zwyczajny mebel może stać się ważnym elementem wystroju, na który każdy gość zwróci uwagę!

Add Comment