Na temat inteligencji napisano wiele prac naukowych i przeprowadzono sporo badań. Spośród wszystkich bardzo ciekawe jest jedno, dotyczące czarnego humoru. Okazuje się bowiem, że ludzie inteligentni wykazują spore zamiłowanie do wisielczych żartów. Jednak dlaczego właśnie te są lubiane przez inteligentów?
Co to jest czarny humor?
Mówi się, że czarny humor jest jak ręce, nie każdy je ma. Jest to specyficzna odmiana komizmu, która nieraz idzie w parze z groteską. Zazwyczaj czarny humor przedstawia sprawy przerażające, odrażające jako śmieszne. Z tego powodu często dotyczy on kalectwa, śmierci, morderstw, wojen, seksizmu itd. Czarny humor nieraz czerpie z języka wulgarnego, kolokwialnego, przejawia także ogromny cynizm.
Czarny humor działa na tej samej zasadzie, co skandal. Jego celem jest wywołanie pewnego rodzaju szoku. Szok ten jednak ma za zadanie rozbawić, nie przerazić.
Poczucie humoru, a inteligencja
Na łamach Cognitive Processing opublikowano badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu. Podmiotem badanym było 156 osób w wieku około 33 lat. Każda z nich miała za zadanie zobaczyć 12 obrazków prezentujących czarny humor właśnie. Badanym zadawano także pytania odnośnie swoich nastrojów, agresji, edukacji. Musieli też rozwiązać testy IQ. Następnie podzielono wszystkich na trzy grupy.
Jedna zupełnie nie rozumiała czarnego humoru, nie doceniała go. Ich inteligencja była najsłabsza, jednak nie przejawiali sporej agresji i mieli pogodny nastrój. Druga grupa z kolei, umiarkowanie doceniała czarny humor, a pod względem inteligencji otrzymała optymalny wynik, jednak wykazywała największą agresję i skłonności do złego samopoczucia. Ostatnia grupa natomiast najbardziej doceniała przedstawione obrazki, a przy tym wszystkim cechowała się najwyższymi wynikami IQ. Przy tym nie wykazywała skłonności do agresji i obniżonego nastroju.
Dlaczego jednak śmiech związany z czarnym humorem to oznaki inteligencji? Często się przyjmuje, że czarny humor jest zbyt prymitywny, natomiast „żarty dla inteligentnych” są stonowane i nie obrażają nikogo. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że czarny humor jest bardzo przejaskrawiony, przez co nieraz ludzie mogą takowych żartów nie zrozumieć. Okazuje się bowiem, że by cieszyć się z takich żartów, należy wyjść sporo dalej poza „normalne” pojęcie satyry. Wymaga to większych wysiłków poznawczych, czyli inteligencji.
Badanie to potwierdza wcześniejsze informacje na temat wysokiego IQ w porównaniu z humorem. Warto jednak dodać, że kiedyś uważało się, iż wraz z inteligencją rośnie także agresja. Tak wcale nie jest.
Gdzie najlepiej zobaczyć czarny humor?
Bogata w czarny humor jest literatura. Jednym z lepszych przykładów jest wątek pornograficzny legendarnej „Lolity” Vladimira Nabokova, świetnym przykładem jest też seria komiksów Cyanide and Happiness. Jednak dostęp do czarnych żarów jest znacznie prostszy. W internecie można znaleźć bardzo dużo stron internetowych poświęconych właśnie czarnemu humorowi. Zazwyczaj chodzi o portale z tzw. memami oraz dowcipami. Na pewno każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie, ponieważ strony oferują możliwość wyboru kategorii danych żartów. Co więcej, przedmiotem szyderstw może być każdy dosłownie temat. Internauci bowiem sami tworzą treści, przez co zawsze znajdzie się mem, który danemu człowiekowi się spodoba.
Na zakończenie można dodać, że od kraba na pianinie gorszy jest tylko rak na organach.