Zanim kupisz rybki i akwarium

Ilu znasz ludzi, którzy rzucili się na oślep do swojego nowego hobby, tylko po to by nim rzucić po kilku krótkich tygodniach? Czy kiedykolwiek zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje?

Pozwól mi dokonać szybkiego porównania. To nie ma nic wspólnego ze twoim akwarium słodkowodnym przynajmniej nie bezpośrednio, ale powinno służyć do zilustrowania mojego punktu widzenia na ten temat. Pomyśl o tych wszystkich ludziach, którzy mają postanowienia noworoczne, aby przejść na dietę. Większość z nich jest skazana na niepowodzenie, zanim jeszcze rozpoczną. Czemu? Pierwszym błędem jest to, że skupiają się na krótkoterminowych celach diety. Użycie określenia „dietetyczny” sugeruje, że jest to tylko wysiłek krótkoterminowy. Jeśli naprawdę chcesz odnieść sukces należy zapomnieć o słowie dieta, liczy się pojęcie „zmiany stylu życia”. Musisz skupić się na osiągnięciu celu długoterminowego zanim nawet zaczniesz, bo inaczej postanowienie skończy się jeszcze szybciej, niż się spodziewałeś.

Jednak uwaga – jeśli dieta legnie w gruzach może to nie mieć większego znaczenia, bo będziesz jedyną osobą, która na tym straci – ale z tropikalnym akwarium jest już trochę inaczej. Biedne małe rybki też wtedy mogłyby zapłacić cenę za Twoje niemądre podejście do tematu.

Chcesz, być skazany na porażkę zanim jeszcze zaczniesz? Mam nadzieję, że nie. Więc upewnij się, że nie popełnisz tych samych błędów jak osoby stawiające na noworoczne diety. Załóżmy, że udało ci się wyciągnąć wnioski z powyższego przykładu niepowodzenia diety i chcesz zastosować je do tworzenia tropikalnego akwarium pełnego ryb. Trzy podstawowe zasady to skorzystać z porady, poczytać na ten temat, nie próbować zrobić tego na własną rękę. Trzeba przyjrzeć się każdemu z tych punktów indywidualnie.

Aby uzyskać poradę trzeba odwiedzić lokalne sklepy rybne, najlepiej kilka. Porozmawiać z chłopakami, którzy tam pracują. Większość z nich ma swoją pracę, ponieważ ma w sobie pasję do tego hobby i lubią się nią dzielić. Ale zanim to zrobisz proponuję skupić się na punktach 2 i 3. Faceci w sklepie ma też obowiązek wobec pracodawcy by sprzedawać takie i takie produkty. Większość z nich to fantastyczni i bardzo oryginalni ludzi, ale zawsze musisz o tym pamiętać.

Przeczytaj na ten temat: nie trzeba wydawać fortuny na zakup drogich książek z miejscowej księgarni, świetna informacja jest dostępna w Internecie. Czasami za darmo lub w bardzo rozsądnych cenach.

Nie wchodź w to sam: musisz spojrzeć do zasobów w Internecie, a znajdziesz wszelkiego rodzaju informacje o forach i witrynach członkostwa dedykowanych tematom związanym z hodowlą ryb tropikalnych. Musisz wziąć udział w dyskusji oraz aktywnie zadawać pytania.

Innym bardzo ważnym punktem analogicznym do bycie na diecie jest spojrzenie na ten temat dłuższą metę. Nie należy się spodziewać, że wystarczy po prostu kupić akwarium, rzucić wszystko i będzie trwać przez całe życie bez dalszego wysiłku. Musisz zaangażować się w to hobby, a jest to hobby, które może zająć sporo czasu. Ale nie bój się – będzie to wspaniały, ekscytujący czas, który przynosi wielką radość i wspaniałe nagrody.

Add Comment