Na wędkowanie trzeba mieć pozwolenie.

Każdy wędkujący amatorsko czy profesjonalnie wie, że na wędkowanie, podobnie jak na prowadzenie samochodu, trzeba mieć stosowne pozwolenia. Nie mniej jednak warto wszystko objaśnić i wyjaśnić tym, którzy jeszcze nie wędkują, ale chcieliby spróbować. Poniższe informację nie dotyczą osób poniżej 14 roku życia, ponieważ takie osoby mogą łowić tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej posiadającej wszystkie możliwe pozwolenia. Od czego trzeba zatem zacząć, jeżeli chce się zacząć wędkować w polskich akwenach wodnych? Najpierw trzeba zdobyć zezwolenie na wędkowanie czyli takie właśnie wędkarskie prawo jazdy. O jego otrzymanie musimy się postarać sami. Najlepiej zacząć od znalezienie okręgowej siedziby Polskiego Związku Wędkarskiego. To w tym miejscu przejdziecie pierwszy kurs orz zdacie egzaminy, które upoważnią Was do złożenia wniosku do starosty. Wniosku, w którym zezwolenie na wędkowanie będzie zależało od tego, czy przed okręgową siedzibą Polskiego Związku Wędkarskiego zdaliście odpowiednie egzaminy. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o ten pierwszy krok w stronę otrzymania uprawnień do amatorskiego połowu ryb.

Powyżej wymienione zezwolenie na wędkowanie nazywane jest po prostu kartą wędkarską. Kartą, dzięki której będziecie mieli możliwość łowienia na wszystkich akwenach. Będziecie mieli możliwość, ponieważ trzeba jeszcze wykupić coś takiego jakby dostęp do łowienia w konkretnym akwenie. Poza kartą wędkarską trzeba jeszcze mieć zezwolenie na wędkowanie amatorskie wydane przez rybackiego gospodarza wody, na której będziecie łowić ryby. Wszystko wiąże się oczywiście z odpowiednim opłatami. Jeżeli wody śródlądowe należą do Polskiego Związku Wędkarskiego to wówczas wystarczy, że regulujecie opłatę członkowską i opłatę za wędkowanie. Jeśli jednak gospodarzem jest osoba fizyczna, a łowisko jest jej prywatną własnością, to wówczas musicie odprowadzić opłatę bezpośrednio do właściciela łowiska.

Dzisiaj, praktycznie na wszystko trzeba mieć zezwolenia czy pozwolenia. Również zezwolenie na wędkowanie jest wymagane praktycznie na każdym akwenie. Praktycznie, bo możemy się obejść bez karty wędkarskiej, jeśli będziemy łowić na akwenie prywatnym, na którym zapłacimy odpowiednią opłatę za wstęp na teren łowiska. Oczywiście, pozwolenia wędkarskie i karta wędkarska to nie są dokumenty, których uzyskanie jest jakość szczególnie trudne. Związkowi wędkarskiemu też przecież zależy na tym, żeby wędkarze łowili legalnie a nie na czarno na dzikich łowiskach. Każde zezwolenie na wędkowanie to przecież oficjalny członek kółka wędkarskiego czy lokalnego okręgu PZW. A więc, im więcej takich członków, tym większy budżet na działanie całego związku i tym więcej składek opłacanych przez użytkowników pozwoleń. Podobnie jednak jak w przypadku prowadzenia samochodu warto również legalnie prowadzić swoje wędkowanie. To jest naprawdę wspaniałe ciekawe hobby, można je zatem uprawiać w sposób całkowicie zgodny z prawem oraz z wszelkimi regulaminami. Nie warto psuć sobie humoru i narażać się na kary związane z nielegalnym wędkowaniem.