Modelarstwo – coraz bardziej popularne hobby!

Chociaż mogłoby się wydawać, że moda na sklejanie modeli przeminęła kilkanaście lat temu wraz z dostępnością nowoczesnych multimedialnych rozrywek to jednak w dalszym ciągu w tym hobby jest coś pięknego. Coś, do sprawia, że modele do sklejania ciągle doskonale się sprzedają, chociaż teraz głównie przez Internet. Kilkanaście lat temu było wiele specjalnych sklepów dla modelarzy, dzisiaj raczej są one przeszłością, ponieważ ze świata realnego przeniosły się do sieci. Tym czasem, właśnie w Internecie sprzedaż modeli do sklejania kwitnie w najlepsze. I nie ma w tym nic dziwnego. Sklejanie modeli daje poczucia tworzenia czegoś samemu, a jednak wszystko jest już do tego odpowiednio przygotowane.

Zaletą tego hobby jest to, że modele do sklejania są obecnie bardzo tanie. Najprostsze kosztują już od kilkunastu złotych, ale najdroższe możemy kupić nawet za kilkaset do tysiąca złotych. Są to już jednak naprawdę profesjonalne i duże modele, w których sklejanie trzeba włożyć ogrom pracy. Wymagają czasu i cierpliwości, ale również tej cierpliwości przy okazji uczą. Nie mniej jednak nawet najprostsze modele to bardzo fajne zajęcie na co najmniej kilka godzin. Można zatem nieźle się bawić jednocześnie tworząc coś pięknego, co może stanowić ozdobę w niejednym domu czy niejednym mieszkaniu. Każdy z łatwością może znaleźć modele do sklejania idealne dla siebie, ponieważ są one podzielone w kilkustopniowej skali trudności. Najłatwiejsze nadają się do sklejania nawet przez kilkuletnie dzieci, oczywiście najlepiej pod opieką osoby dorosłej. Z kolei te nawet najtrudniejsze z łatwością poskleja już dwunastolatek.

Sklejanie modeli można uznać za hobby dzisiaj już trochę unikatowe. Nawet pomimo tego, że modele sprzedają się świetnie. Ale kupują je najczęściej dorośli, którzy sklejali modele, kiedy sami byli jeszcze dziećmi. Dzisiaj niestety, ale modele do sklejania wśród młodzieży i dzieci zostały wyparte przez komputery, tablety oraz gry komputerowe. No cóż, na pewno granie w grę komputerową jest zdecydowanie łatwiejsze, aniżeli złożenie nawet najprostszego modelu. Na pewno jednak nie daje takiej frajdy i takiego poczucia, że zrobiło się samemu coś nadzwyczajnie fajnego, co przynosi wiele radości, dumy i satysfakcji.

Jeżeli chodzi o same modele do sklejania to dzielą się one nie tylko na kategorie trudności ale również na materiał z jakiego są wykonane. Zdecydowana większość modeli to egzemplarze wykonane z plastiku. Najlepiej nadają się one do klejenia i wypinania z przygotowanych klastrów z pospinanymi elementami modelu. Można kupić jeszcze modele metalowe, lakierowane, ale to są już raczej produkty kolekcjonerskie. Trudniej się je składa, ze względu na to, że metal niekoniecznie dobrze się klei. Najlepsze modele do sklejania to te plastikowe. Te droższe egzemplarze to idealne i dokładne odwzorowanie pierwowzorów. Składanie ich to prawdziwa radość, zwłaszcza, kiedy krok po kroku budujemy coś, co wygląda dokładnie tak jak jego pierwowzór. Modelarstwo jest znowu coraz bardziej popularne, chociaż na pewno byłoby bardzo fajnie, gdyby zainteresowali się nim też młodzi ludzie. Gdyby dzieci zamiast do komputera siadały wieczorem z rodzicami do sklejania modelu samochodu albo samolotu.