Czym zainteresować dziecko?

painting-428387_1280W dobie komputerów i smartfonów dzieci często przesiadują z nimi całymi dniami. Grają w gry czy oglądają filmy, patrząc w ekran. Jest to niebezpieczne nie tylko dlatego, że psuje wzrok czy sprawia, że dzieci tyją, ale także niszczy kontakty międzyludzkie czy zainteresowania wśród najmłodszych. Ciężko dziś zainteresować dziecko i sprawić, by chciało robić coś innego, niż gra na komputerze, oglądanie tv czy zabawa ze smartfonem. Warto więc przedstawić dziecku różnego typu aktywności, z których będzie mogło wybrać tę idealną dla siebie. Istnieje wiele różnych pomysłów, które rodzice mogą pokazać swoim pociechom, by te zajęły się czymś ciekawym. Warto dać dziecku wybór, ukazując możliwości, a nie zmuszać do jednej konkretnej aktywności. Każde dziecko jest bowiem inne, ma inne talenty i umiejętności. Rolą rodzica jest odnaleźć te talenty i pozwolić je dziecku rozwijać, nie hamować go ani nic mu nie narzucać. Jeśli będzie zmuszane, może być nieszczęśliwe.
Na początek warto już małym dzieciom kupować zabawki edukacyjne, które rozwijają wyobraźnię i pozwalają poznać, co działa na dziecko najbardziej i co podoba mu się w największym stopniu. Mogą to być zabawkowe instrumenty, duża ilość kredek, farb i materiałów plastycznych czy przedmioty związane z rozwojem ruchowym. Można zaobserwować, które z tych zabawek sprawiają dziecku największą radość, przy których najlepiej się bawi. Na dodatkowe zajęcia posyłać można już maluchy, jednak najlepiej zacząć to robić, gdy dziecko ma 3-4 lata. Wtedy jest już na tyle duże, że może być samo przez jakiś czas, rozumie, co się do niego mówi i może samo zdecydować, czy coś mu się podoba, czy jednak nie. Młodsze dzieci mogą jeszcze nie rozumieć, dlaczego spędzają czas w niektórych miejscach. Mogą także być tam wbrew swojej woli, co może powodować dodatkowy i niepotrzebny stres.
Dziecko zainteresować można wieloma rzeczami, jednak najbardziej polubi to, w czym będzie po prostu dobre. Jeśli dziecko wykazuje talent plastyczny, warto zapisać je na kółko plastyczne czy pozwolić mu „wyżywać się” artystycznie, także w nietypowy sposób. Dobrze sprawdzą się zabawy z kredą w parku czy udostępnienie dziecku jednej ściany w domu, po której może do woli malować czy rysować. Warto z takim młodym artystą odwiedzać także muzea – być może któryś z obrazów zainteresuje go lub zainspiruje. Chociaż muzea kojarzą się większości z nudą, można zapisać się na ciekawe lekcje czy wykłady, dostosowane do wieku dzieci. W muzeach i innych tego typu miejscach prowadzone są bardzo ciekawe warsztaty dla maluchów. Sztukę można dziecku pokazywać wszędzie, a talent plastyczny rozwijać także robiąc zdjęcia czy wyszukując coraz to nowe sztuki plastyczne. Codziennie robić można coś innego: wyklejać, wyszywać, malować, rzeźbić, bawić się plasteliną… Możliwości jest bardzo dużo, wszystko zależy tylko od kreatywności rodzica. To on powinien być głównym prowodyrem tych zajęć. Także w przedszkolu i szkole odbywają się zajęcia plastyczne, więc także tam dziecko zainteresowane tym może rozwijać tę pasję bez przeszkód. Dobrze, jeśli dziecko jest dodatkowo motywowane, np. poprzez wysyłanie jego prac na różnego typu konkursy. Dobrze też, by tworzyło dla swoich bliskich – zarówno bez okazji, jak i na urodziny czy święta. Rodzina i przyjaciele na pewno docenią prace dziecka, więc będzie ono starało się być coraz bardziej kreatywne.
Jeśli dziecko wykazuje natomiast słuch muzyczny, lubi śpiewać i tańczyć, ma poczucie rytmu – warto pomyśleć o zapisaniu go na zajęcia z gry na instrumentach. Może to być na przykład najpopularniejsza gitara. Instrument można kupić lub wypożyczyć. Warto wybrać się z dzieckiem od czasu do czasu na koncert. Nie musi to być nic szalonego – w domach kultury czy innych tego typu placówkach organizuje się mniejsze koncerty okolicznych zespołów. To może być dla malucha okazja, by móc przeżywać muzykę z innymi ludźmi. Warto także nagrywać granie dziecka – można to zrobić, filmując albo nagrywając sam dźwięk. Słuchanie własnej muzyki będzie dla dziecka na pewno ciekawym przeżyciem.
Niektóre dzieci wykazują szczególną aktywność ruchową: lubią biegać, grać w różne gry. Takie maluchy warto zaprowadzić na zajęcia z aktywności fizycznej, których wybór jest ogromny. Zarówno w szkole, jak i przedszkolu, a także w domach kultury czy różnego typu ogniskach znaleźć można lekcje i zajęcia sportowe. Są to gry zespołowe czy sporty indywidualne. Także wiele klubów sportowych prowadzi zajęcia dla młodych osób, w tym dzieci od kilku lat. Prowadzone są one przez wykwalifikowanych trenerów i to właśnie dzieci, które od początku trenują w takich klubach, mają szansę na karierę. Często to stamtąd pochodzą gwiazdy sportu. W zależności od ilości funduszy, można zapisać dziecko na piłkę nożną, tenisa, karate czy inne dyscypliny. Warto słuchać tego, czy dziecku podoba się dany sport, żeby go nie zniechęcić. Dobrym sposobem jest również zapisanie malucha na tańce. Aktywność fizyczna nie tylko da dziecku radość i pozwoli rozwinąć zainteresowania, ale także sprawi, że dziecko będzie zdrowe i pełne energii. Aktywność fizyczna pomaga zachować ciało w dobrej formie, co jest szczególnie trudne w dzisiejszych czasach, kiedy dzieci wolą siedzieć przed komputerem czy telewizorem.
Rozwijanie zainteresowań u dziecka, a także pielęgnacja jego talentów to doskonały sposób, by pomóc mu się prawidłowo rozwijać i dorastać w atmosferze ciekawości i zabawy. Dzieci, które nie mają bodźców tego typu gorzej radzą sobie w dorosłym życiu, mają mniej rozwiniętą wyobraźnię i nie poznają tyle świata. Aby zainteresować czymś dziecko, wcale nie trzeba jednak wydawać fortuny na drogie zabawki, sprzęty czy lekcje. W miastach jest wiele ognisk, domów kultury czy miejsc, w których dzieci za darmo lub za symboliczną opłatą mogą rozwijać swoje pasje i pobierać lekcje. Oprócz wyżej wymienionych zainteresowań, można dziecku przedstawić także czytanie, teatr czy wiele innych aktywności. Warto umożliwić dziecku taki rozwój, co jest bardzo ważne dla jego przyszłego życia.

Add Comment