Wypełnij produktywnie czas na wakacjach – ucz się języka obcego

W końcu się zaczęło lato. Tym razem nie chcesz ich zmarnować na bezmyślne oglądanie filmów lub seriali. Pragniesz znaleźć jakieś zajęcie do tego aby umilić sobie czas na wakacjach. Czy codzienna gra w gry video to słuszne rozwiązanie? Raczej, nie. W taki sposób na pewno nie osiągniesz swoich celów jakim może być podróż do Wielkiej Brytanii i rozmowa z rodowitymi Brytyjczykami. Zacznij realizować swój plan i pomyśl o tym aby postawić na odpowiednią naukę języka obcego. W jaki sposób możesz się wznieść na wysoki poziom. Istnieją na to sprawdzone sposoby.

Pierwszy to regularność. Przed przeczytaniem korzyści z systematyczności zapoznaj się z powiedzeniem, że to właśnie regularność czynności, systematyczność jest najlepszą matką skuteczną nauki. Na pewno w tej łacińskiej sentencji coś jest. Aby nie być gołosłownym doczytaj dalej a dowiesz się o tym, że to naprawdę wpłynie efektywnie na proces przyswajania przez Ciebie nowego języka. Jeśli ustalisz sobie odpowiednie sesje – najlepsze są takie, które wykonuję się od 20 minut do maksymalnie jednej godziny. Właśnie przez ten sposób zagwarantujesz sobie to, że tak właściwie wykorzystasz całą ,,moc” swojego umysłu. Mózg człowieka jest w stanie odpowiednio pracować przez 60minu. Po późniejszym czasie może spadać jego wydajność. Zdecyduj się na konkretny plan – pomyśl o tym aby twoja lekcja trwała określony czas. Nastaw sobie budzik i odliczaj czas do dzwonka, który nastąpi po np. 45 minutach. Jeśli na początku uczysz się jakiegoś nowego zagadnienia nie ucz się aż całą godzinę. Pomyśl aby trwało to krócej – wystarczy 20 lub 30minut.

Twoja nauka języka obcego powinna być zbilansowana. Podziel ją sobie na dwie grupy. Jedna powinna dotyczyć jakiegoś konkretnego celu np. zdobycie certyfikatu FCE lub CPA a kolejna może dotyczyć totalnej rekreacji. Jeśli zamierzasz osiągnąć poziom języku odpowiadający poziomowi B2 to zdecyduj się na to, że kupisz książki przeznaczone właśnie na ten poziom. Systematyczne realizowanie książki da Ci dużo korzyści. Czym jest ta druga grupa – totalna rekreacja? Dotyczy ona przede wszystkim nauki języka w styl bardziej ,,zabawowy”. Chodzi o to abyś w wolnym czasie, kiedy się np. relaksujesz obejrzał jakiś film/serial w języku angielskim. Do dobrego sposobu możesz zaliczać również posłuchanie i przetłumaczenie swojej ulubionej piosenki zagranicznego wykonawcy.

Twoja nauka języka obcego powinna się opierać na wielu dziedzinach języka. Czy ucząc się jedynie gramatyki wpłyniesz na płynną komunikację w języku obcym? Raczej, nie. Na pewno warto uczyć się gramatyki – jednak należy robić to z głową. Niezbędne jest zaangażowanie kilku swoich obszarów do realizacji swojego celu np. słuchania, mówienia, pisania oraz czytania. Postanów sobie, że w każdym dniu zrealizujesz jakiś obszar. O ile czytanie nie stanowi dla Ciebie większego problemu ponieważ trenujesz to dosyć ciężko to jednak mówienie będzie dla Ciebie kłopotem. Tym razem taki problem dotyczyć Ciebie nie będzie ponieważ różnorodność obszarów wpłynie pozytywnie na poziom twojego języka. Jeśli nie masz znajomego do rozmowy w obcym języku to nie załamuj rąk! Zdecyduj się na to, że będziesz rozmawiał sam ze sobą lub po prostu zaopatrzysz się w książki, które są przeznaczone bezpośrednio do speakingu. Chcesz poprawić swoje pisanie ale nie zamierzasz wydawać pieniędzy na nauczyciela do korekty? Zdecyduj się na to, że odszukasz specjalistyczne fora językowe w których inne osoby z przyjemnością mogą posłużyć Ci pomocą. Kiedy twoim problemem w nauce języka angielskiego jest dział o nazwie słuchanie to tak naprawdę pomyśl o tym aby przede wszystkim zacząć więcej przyswajać informacji w tym języku poprzez wybór odpowiednich obszarów np. z książek. Jeśli przygotowujesz się do egzaminu na poziomie FCE to wybieraj,,listeningu” z tego poziomu. Aby ta nauka przebiegała w sposób efektywny pomyśl o tym aby zapisywać transkrypcje. O ile na początku przychodzić Ci to będzie ciężko to z upływem czasu ta umiejętność stanie u Ciebie na wyższym poziomie. Nie wiesz jak czytasz a chciałbyś w końcu zrezygnować ze swojego ,,brzydkiego” akcentu? Postaraj, że zaczniesz siebie nagrywać na dyktafon. Właśnie w taki sposób sam usłyszysz jak Ci ten dział nauki języka obcego. Po odsłuchaniu zobaczysz te wszystkie błędy, które uważasz iż wymagały poprawy. W tym celu na pewno nie potrzebujesz żadnego ,,nauczyciela”. Dyktafon to bardzo ekonomiczny sposób na to aby na ,,własny słuch” dowiedzieć się o swoich mankamentach a także problemach z akcentem.

Add Comment