Numizmatyka – kolekcjonowanie monet jest ciekawą przygodą z historią

pesetas-872592_1280W wielu miastach w Polsce, w różnych dniach miesiąca, odbywają się tak zwane „giełdy staroci”. Można znaleźć taką giełdę w każdym polskim mieście, ale jak wspomnieliśmy, odbywają się one w różnych dniach miesiąca. Wszystko po to, żeby najwięksi miłośnicy staroci i antyków mogli się pojawiać na kilku takich giełdach w ciągu jednego miesiąca. Wielu miłośników tego typu rzeczy żyje właśnie z handlu takowymi, dlatego właśnie ważne jest to, żeby móc kupować i sprzedawać kilka razy w miesiącu. W zasadzie należałoby napisać, że co najmniej kilka razy.

Jednakże giełda staroci dla wielu ludzi może okazać się dopiero wstępem do bardzo ciekawego hobby, jakim z pewnością może być numizmatyka. Numizmatyka to nic innego jak kolekcjonowanie monet i instrumentów pieniężnych, chociaż oficjalnie numizmatyką nazywa się naukę poświęconą właśnie tym zagadnieniom. Tak więc nie tylko same kolekcjonowanie nazywamy numizmatyką. Zresztą, mało który numizmatyk traktuje to hobby jedynie jako kolekcjonowanie monet. Tak naprawdę zajmowanie się tym od strony teoretycznej i zgłębianie wiedzy na temat kolekcjonowanych monet to dopiero może być kompletnie uznane za prawdziwe hobby – numizmatykę.

Numizmatyką może się dzisiaj zajmować dosłownie każdy. Wszystko dlatego, ze jest to taki dział nauki, do którego potrzeba nie tylko chęci zgłębiania wiedzy, ale również sporych środków finansowych. No bo nie da się ukryć, że zebranie pokaźnej kolekcji monet to już są spore koszty. Jeśli do tego mają to być monety ważne z punktu widzenia historii i rzeczywiście wiele warte pod względem kolekcjonerskim to ich zakup może kosztować naprawdę ogromny majątek. Zatem nie tylko potrzebny jest w przypadku tego hobby zapał, ale również naprawdę duże środki finansowe.

Wobec czego można śmiało powiedzieć, że numizmatyka to naprawdę drogie hobby. Ale kolekcjonowanie monet to przede wszystkim piękna przygoda z historią i spotkania z nią oko w oko. No bo jak inaczej nazwać oglądanie monet sprzed kilkuset lat i zgłębianie wiedzy o nich. Przecież ta wiedza to wiedza stricte historyczna. To w całości wiedza poświęcona właśnie historii monetarnej świata, Europy albo na przykład Naszego kraju. A wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim zakresie poświęcamy się jeśli chodzi o kolekcjonowanie monet. Można zbierać środki monetarne Polski, można zbierać monety europejskie albo banknoty największych krajów świata. Zakres każdej kolekcji numizmatycznej to indywidualna sprawa kolekcjonującego, dlatego bardzo rzadko się zdarza, żeby dwóch kolekcjonerów miało taką samą kolekcję w swoich katalogach czy klaserach.

Kolekcjonowanie monet przy jednoczesnym poznawaniu ich od strony teoretycznej i naukowej to wspaniałe zajęcie i naprawdę bardzo ciekawe hobby. Monety i banknoty to piękna historia zapisana w kawałku papierka albo w metalowym bilonie. Każdy, kto zajmuje się numizmatyką wie, że kolekcjonowanie monet czy banknotów to bardzo wymagające i czasochłonne zajęcie. Znajdowanie odpowiednich okazów to nieraz zajęcie wymagające nieustannych podróży właśnie po wspomnianych na początku giełdach staroci. Dlatego właśnie wizyta na giełdzie staroci to bardzo często początek przygody z numizmatyką dla niejednego kolekcjonera.

Add Comment