Jakie noże kuchenne kupić?

Nie ważne, czy jesteś kucharzem amatorem, czy profesjonalistą, czy gotujesz tylko dla siebie, czy dla 5-osobowej rodziny, porządny nóż kuchenny to podstawa dobrze wyposażonej kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych cenach, od noży za kilka złotych do egzemplarzy wartych nawet kilka tysięcy. Różnią się rodzajem zastosowanej stali, wykończeniem oraz materiałem, z jakiego wykonana jest rękojeść. Jakie noże kuchenne kupić, by służyły w kuchni długo i niezawodnie? Aby cieszyć się z zakupu przez długi czas, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Najważniejsze jest ostrze

Ostrza noży mogą być wykonane różnymi technikami oraz z różnych materiałów, które bezpośrednio determinują ich cenę. Najtańsze, marketowe noże posiadają ostrza wykrawane z walcowanej blachy. Oczywiście, taki nóż będzie spełniał swoje zadanie, ale w związku z niską twardością stali będzie się szybko tępił. Noże z walcowanej blachy oferowane przez czołowych producentów są lepszym wyborem, produkowane są bowiem z lepiej przygotowanej i dodatkowo hartowanej stali, osiągając tym samym większą twardość. Optymalnie ostrze powinno mieć twardość około 50 HRC. Przy takiej wartości nóż nie będzie się szybko tępił oraz pozostanie wystarczająco miękki, eliminując ryzyko ukruszenia krawędzi np. podczas krojenia mięsa z kością. 

Droższe egzemplarze to zwykle noże kute z wyższą twardością ostrza (55-56 HRC). O ile przy nożach z blachy walcowanej ostrze osadzane jest w rękojeści dość płytko, tak w przypadku noży kutych rękojeść i ostrze najczęściej stanowią całość. Wypełnienie rączki jest mocowane do trzpienia noża, dzięki czemu istnieje małe prawdopodobieństwo, że nóż wyłamie się z rączki podczas krojenia twardszych produktów. Noże kute, w związku z bardziej skomplikowanym procesem produkcji, są również odpowiednio droższe. 

Rączka drewniana czy może z tworzywa?

O zakupie noża często decyduje wygląd rączki. Jednak oprócz walorów estetycznych ważna jest również praktyczność. O ile noże z drewnianą rączką mogą prezentować się lepiej, warto rozważyć zakup noży z uchwytem wykonanym z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie jest bardziej wytrzymałe niż drewno, bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Wybierając noże, warto przymierzyć je do ręki, wykonać kilka próbnych cięć, sprawdzić, czy ergonomia oraz wyważenie są odpowiednie. Przydatne mogą okazać się antypoślizgowe elementy na rękojeści, które zapobiegną wyślizgnięciu się noża z mokrych rąk. Przy większych i cięższych nożach, takich jak nóż szefa kuchni, warto by broda, która zapobiega zsunięciu się palca na ostrze, była dodatkowo zabezpieczona. 

Jak dbać o noże?

Niezależnie od tego, czy nóż kosztował kilka złotych, czy znacznie więcej, odpowiednie używanie oraz konserwacja mogą przedłużyć jego żywotność. Noże należy przechowywać w sposób zapobiegający tarciu o inne przedmioty, np. sztućce. Dzięki temu nie będą się tak szybko tępić. Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w blok, który pozwoli trzymać noże w sposób zorganizowany i bezpieczny. Ostrze czyścić najlepiej bezpośrednio po użyciu, zwłaszcza po kontakcie noża z kwasem, np. podczas krojenia cytryny. Zapobiegnie to odbarwieniom oraz powstawaniu mikrouszkodzeń stali. Noże należy regularnie ostrzyć oraz unikać mycia w zmywarkach. Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, ponieważ narażanie noża na długotrwałe działanie silnych środków chemicznych oraz wysokiej temperatury może mieć niekorzystny wpływ na kondycję ostrza. 

Noże kuchenne – jakie wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo kształtów i rozmiarów noży kuchennych. Jakie noże kuchenne sprawdzą się w kuchni najlepiej? Chcąc kupić jeden uniwersalny nóż, warto wziąć pod uwagę nóż szefa kuchni lub plastrownik. Ze względu na swój kształt nóż szefa świetnie sprawdzi się przy siekaniu warzyw lub mięsa. Plastrownik z kolei to dobry wybór dla osób, które dużo pracują z mięsem w kawałku. Wąskie i długie ostrze bardzo dobrze poradzi sobie z krojeniem surowego mięsa na plastry. Oba te ostrza mogą być oczywiście wykorzystane do innych czynności, jednak warto wiedzieć, że zostały zaprojektowane do konkretnych rzeczy. Dobrą opcją jest zakup zestawu noży. Takie zestawy składają się zazwyczaj z 3 do 5 noży, zawierając w sobie zarówno nóż szefa, jak i plastrownik oraz, dodatkowo, nóż z ząbkami do chleba, krótki obierak oraz poręczny, niewielki nóż do podstawowych czynności. Aby znaleźć noże dobrej marki w przystępnej cenie, warto sprawdzić ranking noży do kuchni w csespresso.pl