Jak działają żurawie wieżowe?

Jak działają żurawie wieżowe i jakie jest ich praktyczne zastosowanie? Chyba każdy miał kiedyś okazję zobaczyć taką konstrukcję z bliska, a być może nawet zastanawiałeś się, jak to jest być operatorem tak dużej maszyny. Pozornie wygląda na lekką i mobilną, ale tak naprawdę to bardzo zaawansowany sprzęt o szerokim zastosowaniu.

Żuraw jest jedną z ważniejszych maszyn budowlanych, która daje możliwość podnoszenia ciężkich ładunków nawet na duże wysokości. Za pomocą tego urządzenia można unosić inne maszyny, urządzenia, stal, beton, cegły oraz wiele materiałów niezbędnych na placu budowy.

Żurawie wieżowe – jak działają? Najważniejsze elementy

Maszyny tego rodzaju można zobaczyć na stronie sklepu Corleonis – https://sklep.corleonis.pl/pl/. Poszczególne modele mogą się znacznie między sobą różnić. W pierwszej kolejności czynnikiem różnicującym jest maksymalna wysokość, na którą są w stanie podnosić ładunki (nawet do 80 metrów) Kolejny aspekt stanowi maksymalny udźwig (nawet do 19 ton).

Wiele osób obserwując pracę żurawia, przede wszystkim zastanawia się, jak to się dzieje, że tak wysoka konstrukcja się nie przewraca. Wynika to z zasad fizyki – cały dźwig zostaje przykręcony do wcześniej przygotowanej, solidnej betonowej płyty, która musi zostać wylana co najmniej kilka tygodni przed zainstalowaniem żurawia. Część, którą przymocowuje się do podstawy, nazywana jest masztem albo wieżą. Do niej z kolei dokłada się obrotnicę, a także ramię robocze z wodzakiem. To właśnie ten ostatni element odpowiada za bezpośrednie przenoszenie ładunków. Niezbędne jest też miejsce dla operatora. Kabiny bardzo często są klimatyzowane, a dodatkowo posiadają wbudowane czujniki pozwalające kontrolować siłę wiatru, który mógłby stanowić utrudnienie dla pracy wykonywanej przez żuraw.

Elementy zapewniające całej konstrukcji stabilność 

Instalowanie żurawia na placu budowy nie stanowi łatwego zadania. Co więcej, musi być wykonywane krok po kroku, według określonej kolejności. Zdarza się, że do złożenia głównej maszyny wykorzystuje się żurawia pomocniczego. Oprócz klasycznych modeli dostępne są także wersje mobilne (kołowe, szynowe lub też gąsienicowe). Trudno o bardziej niezastąpioną maszynę niż żuraw wieżowy. Jak działa?

Żuraw wieżowy posiada trójkątną konstrukcję wieży, która dodaje mu stabilności. Nie bez znaczenia są także przeciwwag umieszczane na ramieniu wysięgnika. Bardzo często są to dość duże bloki balastowe, wykonane z betonu i mające właściwie dobraną masę. Wszystko musi zostać odpowiednio obliczone, aby dzięki zastosowaniu przeciwwagi cała maszyna się nie przewróciła.

Pionowa konstrukcja zwykle zbudowana jest z odpowiedniej kratownicy, która lepiej sprawdza się w przypadku mocnych podmuchów wiatru. Sam żuraw działa dzięki wbudowanemu napędowi elektrycznemu. W praktyce okazuje się, że napędów jest kilka, a każdy odpowiada za realizację innego zadania. Jeden może napędzać podwozie maszyny, drugi sprawia, że wysięgnik ma możliwość wykonywania obrotów, natomiast kolejny podnosi hak, na którym umieszcza się ładunek przygotowany do transportu. Ze względu na fakt, że maszyna potrzebuje do pracy nieprzerwanej dostawy prądu, zaleca się przygotowanie ewentualnych rezerw energii elektrycznej w razie problemów z siecią.

Największe zalety żurawi wieżowych 

To, jak działają żurawie wieżowe, może zaskakiwać, ale jeszcze bardziej zaskakująco przedstawia się fakt, jak wszechstronne jest zastosowanie tych maszyn budowlanych. Są szeroko wykorzystywane w budownictwie – zarówno mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Właściwie wszędzie tam, gdzie budowana jest szerzej zakrojona inwestycja, pojawia się ta największa z maszyn budowlanych.

Wykorzystanie żurawia pozwala ograniczyć koszty transportu materiałów oraz potrzebnej siły roboczej. Maszyna ta ma bowiem bardzo dużą powierzchnię operacyjną. Może transportować praktycznie wszystko, co tylko jest w danym momencie potrzebne. Żurawie klasyfikuje się poprzez umiejscowienie mechanizmu obrotowego – z tego względu istnieją modele górnoobrotowe oraz dolnoobrotowe.