Jaki ekspres do małej kawiarni?

Jeśli szukasz ekspresu do kawy, który nie zakłóci Twojego spokoju, wybierz taki, który jest cichy. Wiadomo, że niektóre ekspresy do kawy są znacznie głośniejsze niż inne, dlatego ważne jest, aby przed zakupem przeprowadzić rozeznanie. Kupno ekspresu do kawy nie jest łatwe. Osoby nieobeznane z tematem mogą łatwo zagubić się w gąszczu informacji, danych technicznych czy zestawień różnych funkcji. Na rynku jest wiele urządzeń, zwykle podobnych z wyglądu, ale w cenach od 300 do 400 złotych, kończących się na kilku tysiącach. Zastanawiasz się jaki ekspres do małej kawiarni pasowałby najlepiej?

Jaki ekspres do kawy do małej kawiarni wybrać?

Jeśli chcesz prowadzić kawiarnię z dobrą atmosferą, dobrą kawą i pysznymi przekąskami, wystarczy, że Twój ekspres do kawy jest wyposażony w system HX. Z drugiej strony, jeśli chcesz zacząć zabawę z analizą smaku kawy i chcesz umieścić swoje miejsce na mapie kawiarni specjalistycznych oferujących szeroki wybór kaw z najlepszych palarni, to warto zastanowić się nad ekspresem GTI. Doświadczeni bariści docenią kontrolę temperatury i zarządzanie czasem kwitnienia, wstępnej infuzji i ekstrakcji. Warto będzie odwiedzić strony sklepów internetowych, np. z ekspresami gastronomicznymi w gastrosklep.pl, gdzie na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Półautomatyczne ekspresy ciśnieniowe to najbardziej profesjonalne ekspresy do kawy w kawiarniach (i innych lokalach dla smakoszy). Jego obsługa wymaga kunsztu i doświadczenia. Jeśli więc nic nie wiesz o robieniu kawy, najpierw zainwestuj w trening. Do przygotowania espresso można wykorzystać ekspres ciśnieniowy, który jest podstawą najpopularniejszych kaw: cappuccino, latte, latte macchiato i americano. Możesz też zrobić espresso za pomocą automatycznego ekspresu do kawy, ale najpierw uzyskaj rozbicie ceny ekspresu ciśnieniowego. Takie ekspresy możemy podzielić na kilka przedziałów cenowych, np. do 5 000 zł — La Pavoni, Wega Atlas, Geggia Classic; do 10 000 zł — Futurmat, Bartscher Coffeeline oraz do 20 000 zł — La Marzocco, Faema.

Ekspres automatyczny

Automat do kawy wyposażony jest w młynek, pojemnik na wodę oraz pojemnik na fusy. Na górze znajduje się również spieniacz do mleka. Automaty vendingowe są wygodne i praktyczne. Wsypujesz kawę ziarnistą (niektórzy od razu wsypują fusy), nalewasz wodę, wciskasz przycisk i kawa jest nalewana. Ponadto automatyczne ekspresy do kawy szybciej tracą temperaturę, wymagają więcej czyszczenia i są pilniejsze niż półautomatyczne ekspresy do kawy. Tutaj również mamy kilka opcji cenowych, np. do 5 000 zł – Philips, De’Longhi, Jura Impressa, Miele, Nivona, do 10 000 zł – Jura, Saeco Phedra, Gaggia Accademia, Saeco Xelsis, do 20 000 zł – La Cimbali M1.

 

Ekspres przelewowy

Metoda przelewowa często uzupełnia ofertę tradycyjnych kawiarni, które chcą zaoferować swoim gościom alternatywne metody parzenia kawy, edukować swoich klientów i dać im możliwość spróbowania ciekawych kaw z całego świata. Są jednak kawiarnie, które w swojej ofercie stawiają na kawę filtrowaną, jak np. sieć kawiarni American Fields, gdzie w ogóle nie kupimy espresso. Z ekspresów przelewowych można zastanowić się np. nad: Bartscher Aurora, Bravilor Bonamat Mondo Twin albo ekspresy gastronomiczne dostępne w gastrosklep.pl.

Czy warto wybierać używane ekspresy do kawy?

Wybór używanego ekspresu do kawy to sprawa złożona, a na jego opłacalność wpływa kilka istotnych czynników. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wykorzystanie starego sprzętu, a kiedy lepiej sfinansować nowy sprzęt? Zakup ekspresu można porównać do zakupu samochodu. Zakup nowego samochodu w salonie jest łatwiejszy i bezpieczniejszy (ale też droższy). Z drugiej strony szukając auta na rynku wtórnym, musimy liczyć się z koniecznością samodzielnego znalezienia odpowiedniej oferty i zweryfikowania jej stanu. Musimy być również świadomi zagrożeń związanych z procesem zakupowym. Gdy mamy wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z ofertami rynkowymi, możemy wybrać głównie używane ekspresy do kawy. Często proces zakupu używanego sprzętu wiąże się z godzinami podróży do miejsca sprzedaży sprzętu lub do sklepu spożywczego. Pamiętaj, że decydując się na szukanie ekspresu do kawy, być może będziemy musieli pojechać do innych miast.