Jak zamaskować karnisz? Praktyczne porady

Oryginalna i ciekawa aranżacja okna może odmienić niejedno pomieszczenie, nic więc dziwnego, że nieco niedoceniane przez pewien czas firany i zasłony wracają do łask. Odpowiednio dobrane produkty ocieplą wnętrze, nadając mu wyjątkowego charakteru. Aby jednak firany mogły zawisnąć, potrzebny jest solidny karnisz, który nie zawsze pasuje do wystroju. Na szczęście dzisiejsze możliwości pozwalają zamaskować go na kilka różnych sposobów. Jak ukryć karnisz i cieszyć się pięknie udekorowanymi oknami?

Maskowanie karnisza – piękny wygląd i funkcjonalność

Mimo że w sklepach dostać można ozdobne karnisze o przeróżnych wzorach i kolorach, coraz więcej osób decyduje się na ich maskowanie. Wpływ na to ma nie tylko sam wygląd, ale również funkcjonalność. Wszelkiego rodzaju produkty maskujące można bowiem w łatwy sposób modyfikować, a więc malować na dowolny kolor czy przycinać, tak by pasowały do wnętrza. Dodatkowy atut takiego rozwiązania to możliwość zamontowania oświetlenia LED o przeróżnych kolorach. Białe czy żółte odcienie doskonałe doświetlają wnętrza, kolorowe zaś zwiększają estetykę i pozwalają na wprowadzenie przytulnego czy romantycznego nastroju. 

Ukrycie karnisza w podwieszanym suficie

Odpowiedź na pytanie, jak zamaskować karnisz nie jest jednoznaczna, można bowiem zrobić to na co najmniej kilka sposobów. Jeżeli znajdujemy się dopiero na etapie budowy domu czy mieszkania lub rozpoczynamy gruntowny remont, warto rozważyć ukrycie karnisza w podwieszanym suficie. Taki sposób jest niezwykle estetyczny i pozwala na zamontowanie listwy oświetleniowej w pobliżu okna, ale również w innych częściach pomieszczenia. W przypadku takiego rozwiązania karnisz montuje się do stropu pomieszczenia, a sufit z karton-gipsu kończy około 15-20 centymetrów od niego. Jeśli mieszkamy w bloku, ukrycie karnisza w podwieszanym suficie przyniesie również dodatkową korzyść w postaci wygłuszenia pomieszczenia.

Listwa sufitowa karniszowa

Podwieszany sufit to doskonałe rozwiązanie. Wymaga ono jednak większego remontu, na który nie każdy może sobie pozwolić. Więc jak ukryć karnisz w prostszy i szybszy sposób? Doskonałym pomysłem jest listwa sufitowa karniszowa. Produkt ten pozwala na zabudowę nieestetycznego karnisza w kilka chwil. Listwy maskujące wykonane są najczęściej z poliuretanu, materiału, który jest niezwykle lekki, a przy tym elastyczny i odporny na pęknięcia i zarysowania. Nie należy się więc obawiać, że listwa szybko ulegnie zniszczeniu. Elastyczność tego typu produktów powoduje, że dopasowują się do każdej powierzchni. Większość listew sufitowych posiada specjalne wgłębienie, w którym montować można oświetlenie LED. Produkt da się również malować i modyfikować według potrzeb, jednak szeroki wybór sprawia, że łatwo znaleźć wzór idealnie pasujący do wnętrza.

Osłona karnisza płytami kartonowo gipsowymi

Wiele osób wciąż decyduje się na osłonę karnisza płytami kartonowo gipsowymi. Takie rozwiązanie uznawane jest za najwytrzymalsze, wymaga przy tym jednak nieco więcej pracy. Płyty kartonowo gipsowe trzeba bowiem najpierw odpowiednio przyciąć, a po zamontowaniu zaszpachlować i pomalować na wybrany wcześniej kolor. Montaż też nie należy do łatwych. Konieczne jest bowiem użycie specjalnych, przykręconych do ściany profili. Taki sposób doskonale sprawdzi się u fanów majsterkowania.

Popularność takiego rozwiązania pchnęła producentów do stworzenia maskownicy z karton gipsu. Jest to gotowy produkt, który znacznie skraca czas montażu. Zestaw zawiera wszystkie potrzebne elementy oraz dokładną instrukcję pozwalającą na precyzyjne ukrycie karnisza pod estetyczną osłoną.

Karnisz ukryty za sztukaterią

Miłośników sztukaterii z pewnością ucieszy fakt, że ona również śmiało może posłużyć za obudowę karnisza. Przed wyborem takiego rozwiązania należy jednak pamiętać, by wybierać produkty ze sztywnego i trwałego materiału. Sztukateria styropianowa łatwo bowiem może odpaść od ściany bądź ulec zgnieceniu czy zarysowaniu. Jak ukryć karnisz za pomocą sztukaterii? Wystarczy dociąć produkt, dostosowując jego długość do wybranego okna, a następnie przykleić do sufitu używając montażowego kleju.

Jak widać, karnisz ukryć można na kilka sposobów, warto więc wybrać ten, który najbardziej odpowiada potrzebom mieszkańców. Niezależnie jednak od rozwiązania jest to doskonały pomysł, by ozdobić wnętrze i nadać mu nowego charakteru.