Jak wyleczyć zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to coraz powszechniejszy problem wśród społeczeństwa. Do ich powstawania przyczyniać mogą się chroniczny stres, trudne doświadczenia z dzieciństwa, traumy czy toksyczne relacje z innymi ludźmi. Zaburzenia te często idą także w parze z zaburzeniami osobowości, na przykład borderline. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe, leczenie może przynieść Ci pożądaną ulgę. Dobrze byłoby, gdybyś rozważył skorzystanie zarówno ze wsparcia psychiatrycznego, jak i psychoterapeutycznego. 

Jak psychiatra może Ci pomóc?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wyleczyć zaburzenia lękowe, powinieneś udać się do lekarza. Najlepiej jeśli będzie to lekarz psychiatra, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Nie jest Ci potrzebne skierowanie do niego. Jeśli jednak zależy Ci na szybkiej wizycie, możesz udać się do psychiatry prywatnie. Pierwsza wizyta jest z reguły najdłuższa i może potrwać nawet godzinę. Nie masz się jednak czego obawiać. W trakcie jej trwania lekarz wysłucha Cię, a następnie przeprowadzi wywiad, który jest mu niezbędny do postawienia właściwej diagnozy. Następnie, specjalista zaordynuje odpowiednie postępowanie. Bardzo często w przypadku zaburzeń lękowych stosowane są leki z grupy SSRI. Niekiedy, pacjent może otrzymać również receptę na leki przeznaczone do doraźnego stosowania, na przykład w przypadku lęku o charakterze panicznym. Psychiatra może także wystawić skierowanie na psychoterapię, jeśli uzna to za zasadne. Może on także zalecić pacjentowi pobyt w szpitalu psychiatrycznym w celu diagnostycznym i terapeutycznym. 

Psychoterapia to podstawa walki z lękiem

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyjść z zaburzeń lękowych, musisz mieć świadomość tego, że same leki to zazwyczaj za mało. Tłumią one bowiem objawy, ale nie niwelują przyczyn lęku. Nad tym powinieneś popracować wraz ze specjalistą w ramach psychoterapii. W leczeniu zaburzeń o charakterze lękowym pomóc może zarówno psychoterapia poznawczo-behawioralna, jak i psychoterapia psychodynamiczna. Pierwsza z nich jest z reguły długoterminowa, natomiast druga jest krótkoterminową formą pomocy. Podczas regularnych sesji psychoterapeutycznych będziesz mógł bliżej przyjrzeć się swoim lękom oraz ich przyczynom. Nauczysz się także praktycznych metod walki z dokuczającymi Ci objawami. Bardzo pomocna może okazać się ekspozycja na bodźce lękowe. Musisz być jednak gotowy na tę formę pomocy. Ważne jest to, abyś nie robił niczego na siłę. Jeśli zdecydujesz się na psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, będziesz otrzymywał od swojego terapeuty zadania domowe oraz materiały. Dzięki nim nauczysz się jak radzić sobie z zaburzeniami lękowymi na co dzień. 

Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz higiena snu mogą pomóc

Jeśli chcesz wiedzieć, jak leczyć zaburzenia lękowe skutecznie, musisz wiedzieć, że mają one tendencję do nawracania. Ważne jest więc to, abyś prowadził zdrowy tryb życia. Dzięki temu w znaczącym stopniu zminimalizujesz ryzyko nawrotu choroby. Wydaje się więc, że powinieneś zrezygnować z żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Postaraj się zastąpić ją świeżymi owocami, warzywami oraz produktami z pełnego ziarna. Dobrym pomysłem będzie także sięgnięcie po nierafinowane oleje roślinne. Nieprzetworzona żywność pozytywnie wpłynie zarówno na Twoje samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Postaraj się także regularnie uprawiać jakiś sport. Może być to jogging, jak również pływanie, czy nordic walking. W trakcie uprawiania aktywności fizycznej wytwarzają się endorfiny, określane potocznie mianem hormonów szczęścia. Możesz więc liczyć na poprawę nastroju, jak również na rozładowanie nadmiernego napięcia emocjonalnego. Zaburzeniom lękowym bardzo często towarzyszą także zaburzenia snu. Możesz więc doświadczać pogorszonej jego jakości, jak również problemów z zasypianiem. Aby tego uniknąć, staraj się zawsze kłaść o tej samej porze. Nie oglądaj telewizji przed snem i staraj się wietrzyć sypialnię. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że obudzisz się wyspany i mniej podatny na bodźce lękowe.