Kto płaci za szkody wypożyczonym samochodem?

Korzystanie z wypożyczalni aut cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, że wiele osób nie potrzebuje samochodów na co dzień, a jedynie od czasu do czasu. Wówczas nie opłaca się posiadanie własnego pojazdu, które generuje koszty związane z ubezpieczeniem, miejscem postojowym czy paliwem. Jeżeli i Ty korzystasz z usługi najmu aut, zapoznaj się z poniższym artykułem, skąd dowiesz się, co robić w razie kolizji wypożyczonym autem.

Auto z wypożyczalni a szkoda

Wszystkie wypożyczalnie aut działają na podstawie regulaminu, a każdy pojazd wynajmowany jest po zawarciu umowy. Zapoznaj się z treścią obu tych dokumentów. Znajdziesz tam zazwyczaj odpowiedź na pytanie, jakie kroki musisz podjąć w razie kolizji wypożyczonym samochodem. Wiele wypożyczalni umieszcza takie informacje w widocznym miejscu we wnętrzu pojazdu. Możesz też o wszystko dokładnie wypytać pracownika firmy.

Niemniej dla Ciebie jako klienta wiążące będą zapisy w umowie. Zanim złożysz na niej swój podpis, zapytaj o ewentualną możliwość negocjacji, jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości. Ostatecznie możesz zawsze zrezygnować  z usług danej firmy i poszukać wypożyczalni działającej na bardziej przyjaznych zasadach.

Każdy pojazd znajdujący się we flocie wypożyczalni samochodów musi posiadać ważną polisę OC. To wymóg prawny, dzięki któremu Ty nie ponosisz odpowiedzialności, jeżeli do szkody dojdzie nie z Twojej winy. Ubezpieczenie AC jest dla wypożyczalni samochodowych opcjonalne, a zatem nie każda musi się na nią decydować. Jeżeli pojazd ma nieważne OC, poszukaj innej firmy, bo jazda samochodem bez tej polisy jest niezgodna z prawem. Zazwyczaj pierwszym krokiem w przypadku kolizji wynajętym autem jest bezpośredni kontakt z pracownikiem wypożyczalni. 

Udział własny w szkodzie – wypożyczenie samochodu

Niektóre wypożyczalnie samochodów pobierają kaucję w momencie podpisywania umowy. Ta często stanowi zabezpieczenie na poczet tzw. udziału własnego w szkodzie. Co to? Ten jest zazwyczaj skorelowany z ubezpieczeniem AC, jakie oferuje dana wypożyczalnia. To deklarowane suma, jaką właściciel wypożyczalni pokryje z własnej (a raczej klienta) kieszeni w razie zaistnienia szkody z wyłącznej winy kierowcy pojazdu. Taka konstrukcja pozwala obniżyć koszt ubezpieczenia AC, co stanowi szczególnie atrakcyjną opcję w przypadku komercyjnego wypożyczenia aut. Udział własny w szkodzie jest także dostępny dla prywatnych kierowców, którzy chcą obniżyć koszty AC.

Nie każda wypożyczalnia samochodów sportowych wymaga udziału elementu w szkodzie, nawet jeżeli oferuje ubezpieczenie AC. Wszystko zależy zazwyczaj od rodzaju auta, jakie chcesz wypożyczyć. W przypadku pojazdów klasy premium, taki depozyt w postaci kaucji może być wymagany. Z kolei tanie auta miejskie często są wypożyczane bez kaucji, co bez wątpienia przekłada się na ilość klientów takiej wypożyczalni. Wszystkie te aspekty powinny być oczywiście uregulowane w umowie. Szczególnie kwestia zwrotu kaucji po zakończeniu najmu, jeżeli nie dojdzie do żadnej szkody.

Wypożyczalnia samochodów sportowych a zasady obejmujące ewentualne szkody

Uszkodzenie samochodu z wypożyczalni to zawsze spory stres dla najemcy pojazdu. Szczególnie gdy w kolizji lub wypadku biorą udział auta o stosunkowo sporej wartości rynkowej. Do takiej kategorii należy z pewnością zaliczyć pojazdy sportowe. Dlatego decydując się na wypożyczenie takiego właśnie samochodu, zapoznaj się bardzo dokładnie z treścią umowy. Sprawdź, jaki jest Twój deklarowany udział w szkodzie oraz kiedy ta kwota zostanie pobrana z kaucji. Pamiętaj też o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Ich złamanie, które doprowadzi do szkody, sprawi, że odpowiesz za nią, płacąc z własnej kieszeni.

Auta sportowe wypożyczają nie tylko fani ekstremalnej jazdy. To także popularna opcja na ślub, 18-stkę czy wieczór kawalerski. Podczas takich okazji bardzo łatwo o szkodę, choćby poprzez przypadkowe zarysowanie pojazdu w czasie sesji zdjęciowej. Dlatego tak ważne jest uregulowanie wszystkiego w treści umowy najmu, aby w razie szkody wiedzieć, co należy robić.