Jak sprowadzić samochód z Holandii?

Amsterdam to stolica Holandii. To właśnie pod tym miastem działa jedna z największych giełd w Europie, gdzie co tydzień spotyka się wielu sprzedawców. W jednym momencie oferowanych jest tam ponad tysiąc używanych aut. Do tego miejsca zjeżdżają nie tylko Holendrzy, ale również mieszkańcy innych krajów. Doskonale oni bowiem zdają sobie sprawę z tego, że w Holandii można kupić samochody w dobrym stanie technicznym. Jeszcze lepszym, niż to bywa w Polsce.

Holenderskie samochody w Polsce

Na tej holenderskiej giełdzie można więc spotkać Polaków, którzy chcą stać się posiadaczami dobrego samochodu. Powstaje jednak problem odnoszący się do tego, jak sprowadzić auto z Holandii. Nie wystarczy tylko nim przyjechać i sprawa załatwiona. Zarówno po stronie holenderskiej, jak również polskiej, trzeba zadbać o dopełnienie odpowiednich formalności.

Zanim jednak do tego dojdzie, koniecznie będzie sprawdzenie samochodu. Można tego dokonać na polskich stronach, np. https://historiapojazdu.gov.pl/. Istnieje również wiele prywatnych serwisów, które pomagają sprawdzić auta holenderskie, jak również z wielu innych krajów. Jest to o tyle konieczne, aby dowiedzieć się, czy samochód nie został przypadkiem zarejestrowany jako skradziony. Takich przykładów nie brakuje, dlatego warto z góry uważać na to, co się faktycznie kupuje.

Samochód w Polsce

Skoro transakcja została już sfinalizowana, to czas na wyjazd do Polski. Jak sprawdzić samochód z Holandii? Upewniając się, czy poprzedni właściciel przekazał wszystkie dokumenty nowemu nabywcy. W ręku powinny znaleźć się więc:

  • kentekenbewijs – dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu (jeśli jest wydana),
  • komplet kluczyków, 
  • dokument NAP – dane o przebiegu pojazdu.

Niektóre dokumenty, jak np. dowód rejestracyjny, mogą nieco różnić się wyglądem od polskich odpowiedników. Do Polski można samochodem przyjechać osobiście (o ile jego stan techniczny na to pozwala) lub też na lawecie. Osobisty przyjazd wymaga wyrejestrowania w holenderskim urzędzie dotychczasowych, żółtych tablic rejestracyjnych. Trzeba jednak uwzględnić krótkoterminowe ubezpieczenie, aby móc legalnie poruszać się po kraju.

Wizyta w polskim urzędzie

Auta z Holandii wymagają załatwienia spraw urzędowych w Polsce. Odnoszą się one do:

  • akcyzy – trzeba ją opłacić, niezależnie od tego z jakim dokładnie samochodem ma się do czynienia. Obowiązkowa akcyza wynosi: dla silników o pojemności do 2000 cm³ – 3,1%; dla silników o pojemności niż 2000 cm³ – 18,6%.
  • tłumaczenia dokumentów – wszystko to, co otrzymuje się po stronie holenderskiej, musi zostać przetłumaczone. Bez tego nie ma po co pojawiać się w polskim urzędzie.
  • badań technicznych – nawet, jeżeli badanie całkiem niedawno wykonywane było w Holandii, w Polsce trzeba je powtórzyć. Zarówno, jeżeli chodzi o samochód przywieziony na lawecie, jak również o samodzielny przyjazd.

Obowiązkowa polisa OC

Auto z Holandii jest niezbędne do tego, aby załatwić wszelkiego rodzaju formalności związane m.in. z zarejestrowaniem samochodu. Jeżeli tak jest, to śmiało można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Jednak już w dniu rejestracji, trzeba momentalnie pomyśleć o długoterminowej polisie OC, jaka będzie obowiązywała przez kolejny rok. Aby wybrać dobrą składkę, można skorzystać z podpowiedzi, jakich nie brakuje w świecie wirtualnym. W szczególności, jeżeli ktoś ma zamiar wykupić do tego AC lub inne rodzaje ubezpieczeń.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Auto z Holandii to ciekawa propozycja, którą warto rozważyć. Tym bardziej, że bez problemu będzie można otrzymać wiele ciekawych ofert. Holenderskie samochody znane są ze swojej dbałości – co jednak nie oznacza, że należy kupić pierwszą, lepszą propozycję. Może się bowiem okazać, że akurat trafi się coś, co jest w złym stanie technicznym. Dlatego każde auto przed zakupem, należy bardzo dokładnie sprawdzić. Chociażby nie wiadomo jak pięknie błyszczał się lakier na karoserii. Ważniejsze jest jednak bowiem to, co znajduje się w środku samochodu. Zewnętrzna strona znajduje się na drugim miejscu.