Gotowanie – dla niektórych to prawdziwe hobby i pasja

spaghetti-569067_1280Od kilku lat, praktycznie codziennie, w polskich telewizjach różnego typu, lecą programy, w których znane osoby zachęcają nas do samodzielnego gotowania. Można by wymieniać nazwiska celebrytów, które występują w nazwach programów telewizyjnych. Nazwy te zaczynają się z reguły od „gotuj z” no a potem oczywiście nazwisko propagatora wspaniałego i zdrowego żywienia. Jeśli weźmiemy do tego wszystkie show, w których wybiera się najlepszych kucharzy zawodowych albo najlepszych kucharzy amatorów, to możemy naprawdę nic nie robić, jak tylko z wszystkimi przed telewizorem gotować.

Nic więc dziwnego, że przy takiej ilości kulinarnej propagandy, coraz więcej Polaków zaczyna swoją przygodę z prawdziwym gotowaniem. Przygoda ta zaczyna się od kulinarnych eksperymentów, ale dla tych, których wciągnie, staje się prawdziwą pasją i niezwykle pięknym hobby. Nie ma konkretnych badań socjologicznych w tym temacie, ale graniczy niemalże z pewnością stwierdzenie, że coraz więcej Polaków po prostu pokochało gotowanie. Jednakże sama pasja do gotowania to jedynie mały sukces edukacyjny mediów telewizyjnych. Prawdziwym sukcesem może być to, że Polacy lubią gotować i co najważniejsze odżywiać się zdrowo. Zdrowo i ze smakiem – tak właśnie dzisiaj jedzą Polacy.

Niestety, ale głównym problemem związanym z uprawianiem tego pięknego hobby, czy raczej z pielęgnowaniem tej szlachetnej pasji jest na pewno to, że mamy na co dzień bardzo mało wolnego czasu. Mamy go bardzo mało, ponieważ jesteśmy zabiegani, zajęci i ciągle zapracowani. Brak czasu jest problemem największym dla wszystkich, a problem ten uniemożliwia posiadanie jakiegokolwiek hobby. Na szczęście gotowanie to pasja, w której łączy się przyjemne z pożytecznym. Bo przecież nikt nie będzie miał do Nas pretensji, jeżeli w ramach pasji możemy ugotować niedzielny obiad dla całej rodziny.

To jest właśnie największa zaleta gotowania. Jest to przecież coś, co i tak jest koniecznością i co i tak wszyscy muszą robić. Bez gotowania nie można się obejść w żadnym domu, a co za tym idzie gotować po prostu trzeba. Jeśli nie ma czasu na to, żeby gotować w tygodniu, to wystarczy to przecież robić w weekend.

Hobby czy raczej pasję, jaką jest gotowanie, należy również rozwijać. O ile można się zgodzić, że jej rozwój na pewno następuje poprzez oglądanie właśnie wyżej wymienionych programów telewizyjnych i show o tyle trzeba te podkreślić istotność tego, żeby tą pasję rozwijać też na inne sposoby. Dobrym pomysłem będzie na przykład książka kucharska albo internetowe poradniki i portale z przepisami. Każdy może dowolnie kształtować i rozwijać swoją pasję, nie można jedynie robić tego bez podstawowego czynnika – czyli czasu i chęci. Jeśli jednak gotowanie jest dla kogoś pasją to na pewno znajdzie jak najwięcej czasu na to, żeby się nim zajmować a także, żeby w zakresie tego pięknego hobby rozwijać swój talent i umiejętności. I chociaż wszystko zazwyczaj zaczyna się od programów telewizyjnych typu: gotowanie na ekranie, to jednak zazwyczaj kończy się to na bardzo poważnej i długiej przygodzie z gotowaniem. Przygodzie, która albo zamieni się w hobby i pasję albo równie dobrze może się szybko skończyć.

Add Comment