Dlaczego lepiej powierzyć swój dywan w ręce specjalistów?

Samodzielne czyszczenie dywanu to nie byle jakie wyzwanie i w warunkach domowych nie jest łatwą czynnością. Brudny materiał nie tylko może zepsuć wystrój pomieszczenia, ale także stanowi siedlisko różnych bakterii, grzybów, roztoczy. Ich obecność jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi. ponieważ powodują alergie, których objawem mogą być przeziębienia, kaszel, katar, bóle głowy, pieczenie i ropienie oczu oraz ogólne pogorszenie samopoczucia.

Chcąc uniknąć problemów i zachować ładny wygląd dywanu, warto poddawać go regularnej pielęgnacji. Podstawową opcją jest czyszczenie na sucho, czyli odkurzanie i trzepanie. Niestety, czasami to nie wystarczy, a wtedy zachodzi konieczność wyprania dywanu.

Czyszczenie dywanów – Warszawa. Komu zlecić to zadanie i jak wybrać wykonawcę?

W serwisach ogłoszeniowych można znaleźć bogatą ofertę dużych, jak i małych, jednoosobowych firm specjalizujących się w czyszczeniu dywanów oraz chodników. Często mają też w ofercie pielęgnację innych przedmiotów lub całych wnętrz. Warto pamiętać, że nie zawsze mały znaczy gorszy. Wybierając usługodawcę, warto zapoznać się z opiniami na jego temat, sprawdzić cennik, rodzaj usług i porównać do konkurencji.

Dlaczego czyszczenie dywanów jest trudne?

Problem z dywanami jest taki, że są wykonane z materiałów mających wielowarstwową strukturę. Poddając to akcesorium procesowi czyszczenia w zależności od dobranej metody, należy wprowadzić środki do najdalszych zakątków włókien w celu całkowitego usunięcia zabrudzeń. Z tego powodu ważne jest, aby decydując się na czyszczenie, proces został wykonany jak najdokładniej. Gdy w mieszkaniu są zwierzęta, dywan często stanowi siedlisko tego, co pupil przynosi do domu z zewnątrz.

Dobierając sposoby prania, należy ustalić pochodzenie zanieczyszczenia. Jeżeli dywan ma plamy po napojach – kawie, winie, sokach – usunięcie ich wymaga użycia odpowiednich produktów. Nie wystarczą sama woda, szczotka i proszek do prania. Nawet zastosowanie preparatów ze sklepów przeznaczonych do prania i czyszczenia dywanów, ale bez użycia odpowiedniego sprzętu, może okazać się nieskuteczne.

Profesjonalne sposoby na czyszczenie dywanów w Warszawie

Specjaliści zajmujący się zawodowo usługami prania i czyszczenia dywanów mają na wyposażeniu profesjonalny sprzęt oraz preparaty dostosowane specjalnie do tego celu. W zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia, czyszczenie odbywa się na sucho, z użyciem pary wodnej lub wody z efektem tzw. moczenia na wskroś bądź z użyciem odpowiednich środków.

Bardzo skuteczną metodą jest czyszczenie na mokro. Proces odbywa się wieloetapowo, poczynając od dokładnego wytrzepania i odkurzenia. Następny krok stanowi właściwy proces prania, który jest powtarzającą się czynnością aż do momentu, gdy zanieczyszczenia znikną. Całość kończy się dokładnym wyciągnięciem wody z włókien. Dalej następuje suszenie.

Wyczyszczony na mokro dywan charakteryzuje się miękkim włosiem, świeżym zapachem i wyglądem jak w dniu zakupu. Taki efekt nie jest możliwy do osiągnięcia bez profesjonalnego sprzętu. W warunkach domowych trudno doprowadzić do dokładnego przeprowadzenia każdego z wymienionych procesów. A jeżeli dywan zostanie przemoczony na wskroś i niewysuszony dokładnie, jego struktura może ulec sfilcowaniu się. Natomiast przy niedostatecznym usunięciu wilgoci istnieje ryzyko rozwoju pleśni.