Czym dokładnie wyczyścić fugi?

Sprzątanie często może przysporzyć nam wielu kłopotów. Nie ma nic trudnego w odkurzeniu podłogi, umyciu naczyń, czy wytarciu kurzu z mebli. Są jednak miejsca w naszych domach, które nie tylko bardzo szybko się brudzą, ale mogą też być bardzo ciężkie w wyczyszczeniu. Zapewne każdy z nas walczył z osadzającym się kamieniem na armaturze łazienkowej lub baterii w kuchni – pozbycie się go może być nie lada wyzwaniem. Równie trudnym zadaniem, z którym nie tak łatwo sobie poradzić może być umycie fug między płytkami. Są one nie tylko kłopotliwe przez ich położenie, ale też bardzo szybko się brudzą. Postaramy się przybliżyć kilka wskazówek, czym dokładnie wyczyścić fugi, aby nie było to zbyt czasochłonne oraz przyniosło zamierzony efekt.

Czym najlepiej wyczyścić fugi?

Fugi są najczęściej wykonane z mieszaniny żywicy epoksydowej lub cementu oraz innych, dodatkowych składników. Służą jako spoiwo między płytkami na ścianach i podłogach. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też chronią ścianę przed brudem i kurzem dzięki pokryciu wszystkich szczelin między kafelkami. Utrzymanie w czystości fug nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto zaznaczyć, że tylko regularne i skrupulatne czyszczenie fug zapewni nam, że będą one jak nowe przez długi czas. Jeżeli zaniedbamy ich czyszczenie, może okazać się, że pomimo szorowania nie będą już wyglądać jak po remoncie. Zatem czym wyczyścić brudne fugi na podłodze i na ścianie? Dobrym środkiem do czyszczenia może okazać się uniwersalny płyn do sprzątania łazienek. Możemy nim polać kafelki oraz fugi, odczekać kilka minut i przystąpić do szorowania.

Tutaj dobrze sprawdzi się szczoteczka do zębów, lub specjalna szczoteczka do szorowania fug. Jeżeli takie działanie nie przyniosło zadowalającego efektu, możemy je powtórzyć, zostawiając preparat na dłużej. Możemy również użyć specjalnego mleczka z drobinkami, które pomoże wyszorować powierzchnię. Pamiętajmy jednak, że taki środek przy dłuższym stosowaniu może ścierać fugi, co w efekcie je uszkodzi. Jeżeli zanieczyszczenia są na tyle duże, że kilkukrotne próby umycia fug nie przyniosły efektów, możemy zaopatrzyć się w specjalny preparat do czyszczenia fug – https://ccf1.pl/produkt/ccf1-fugmistrz-plyn/. Znajdziemy go w sklepach ze specjalistyczną chemią do sprzątania. Używając takiego środka, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest on silnie toksyczny, a dodatkowo może uszkodzić nasze fugi. Najlepiej przed jego użyciem dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania i przeprowadzić test na niewielkiej, nierzucającej się w oczy powierzchni.

Czym wyczyścić fugi – naturalne sposoby

Naturalne środki czyszczące są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale również dla naszego portfela. Pamiętajmy jednak, że nie mają one tak silnego działania, jak sklepowe preparaty, dlatego warto z ich użyciem częściej odświeżać fugi. Dodatkowo zapobiegnie to nagromadzeniu się zanieczyszczeń, co znacznie wydłuży żywotność naszych fug. Czyszczenie najlepiej zacząć od mieszaniny octu i wody – w proporcjach jeden do jednego. Takim środkiem polewamy fugi, czekamy kilka minut i szorujemy. Następnie możemy użyć pasty sodowej. Jest to mieszanka sody oczyszczonej i szarego mydła. Możemy do niej dodać kilka kropel olejku eterycznego, aby dodatkowo pozostawić przyjemny zapach w pomieszczeniu. Taka pasta doskonale sprawdzi się do szorowania, najlepiej za pomocą nieużywanej już szczoteczki do zębów – aby było ekologicznie. Jeżeli taka procedura nie pomoże, możemy powtórzyć polanie fug octem, odczekanie i wyszorowanie ich pastą sodową. Takie środki są niezwykle delikatne, więc prawdopodobieństwo uszkodzenia powierzchni jest niewielkie, jednak jeżeli boimy się o fugi, możemy wykonać test na niewielkiej, mało widocznej powierzchni.

Mamy wiele sposobów na to, czym wyczyścić fugi na podłodze. Jeżeli potrzebujemy je tylko odświeżyć – warto skorzystać z naturalnych, delikatnych sposobów. Jeśli jednak nasze fugi potrzebują generalnego czyszczenia, tutaj lepiej sięgnąć po preparaty sklepowe, a jeżeli te nie są wystarczające, można skorzystać ze specjalistycznej, bardzo mocnej chemii. Pamiętajmy, że tylko regularne i systematyczne sprzątanie sprawi, że fugi nie będą dla nas kłopotem i zachowają one swój wygląd na bardzo długo. Zaniedbane fugi mimo czyszczenia mogą nie wrócić do stanu jak po remoncie, a dodatkowo mogą się uszkodzić.