Jak dobrać kostkę brukową – czym się kierować?

Każdy, kto stoi przed dylematem związanym z wyborem kostki brukowej, musi zmierzyć się nie tylko z różnorodnością wzorów i kolorów dostępnej na rynku, ale także ze zróżnicowanymi cenami. Jedne z lepszych cen kostki brukowej w Legionowie dostępne są niemal w każdym markecie budowlanym na terenie miasta. Wybierając kostkę brukową, najczęściej każdy kieruje się ceną i kształtem, na trzecim miejscu plasuje się kolor. Niemniej jednak wybór kostki brukowej powinien zależeć od wielu innych czynników. Pod uwagę należy wziąć w pierwszej kolejności grubość kostki, strukturę podłoża i przeznaczenie użytkowe. Względy estetyczne są istotne z uwagi na to, że są widoczne na „pierwszy rzut oka”, natomiast parametry techniczne powinny być ważniejsze i rozważane w pierwszej kolejności z uwagi na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. 

Grubości kostki brukowej i dedykowane jej przeznaczenie

Wśród dostępnych na rynku grubości kostki brukowej wyróżnia się kostkę brukową 2,3,4,5,6,8,12 i 14 cm. Wybór grubości kostki zależy od kilku czynników, jednym z najważniejszych jest jej przeznaczenie. 

Wiele osób używa kostki brukowej do wykonania tarasu czy wybrukowania przydomowego podwórka. Do takiego przeznaczenia dedykowana jest kostka o grubości do 6 cm. Niemniej ze względu na użytkowanie, różnicuje się ją również na rodzaj użytkownika i tak kostka brukowa o grubości 2-3 cm dedykowana jest w sytuacjach, gdy będą z niej korzystać wyłącznie domownicy lub zwierzęta domowe, na przykład koty, psy. Kostkę o grubości 4-5 cm najlepiej użyć, jeżeli ma się pewność lub przypuszczenie, że na kostce mogą w przyszłości być parkowane rowery lub skutery. Kostka o grubości 6-8 cm spokojnie pozwala na parkowanie auta osobowego na wybrukowanym podjeździe. Kostka w przedziale 12-14 cm dedykowana jest ze specjalnym przeznaczeniem dla cięższego sprzętu, czyli takiego powyżej 2,5 tony. 

Rodzaje kostki brukowej w Legionowie 

Na rynku kostki brukowej w Legionowie wyróżnia się wiele dostępnych rodzajów tego produktu. W sprzedaży najczęściej dostępne są grubości od 4 do 14 cm. Jedne z najpopularniejszych wyborów wśród klientów to kostki w kształcie kwadratu i klepsydry, ale dostępnych jest wiele innych rodzajów, które różnicuje się nie tylko ze względu na kształt, ale również z uwagi na producenta. Co do dostępnych kształtów to oprócz wyżej wymienionych wyróżnia się również prostokąty i sześciokąty.

Kolory kostki brukowej

Kolor kostki brukowej jest niewątpliwie cechą, na którą zwracają Państwo równie silną uwagę jak na pozostałe jej parametry. Wyróżnia się kostkę w kolorze grafitowym, szarym, żółtym, czerwonym i brązowym. Kolor kostki może się różnic w poszczególnych partiach i zależy od ilości barwnika dodanego w procesie produkcji. Trwałość kostki brukowej w Legionowie zależy od jej jakości i ceny. Kostki droższe (o tej samej grubości) są zazwyczaj wykonane lepiej jakościowo i są bardziej odporne na odpryski, zarysowania czy zabrudzenia.