Szkolenie cukiernicze – jake wybrać?

Szkolenia z zakresu cukiernictwa dedykowane są osobom chcącym zawodowo zajmować się produkcją różnego rodzaju wypieków czy drobnych deserów. Czasami korzystają z nich również ci, którzy po prostu pasjonują się pieczeniem. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów kursów odpowiadających na potrzeby zarówno jednych, jak i drugich. Jakie warto wziąć pod uwagę?

Szkolenia ogólne i tematyczne

Kursy cukiernicze można w najprostszym ujęciu podzielić na ogólne oraz tematyczne. Na pierwszych z wymienionych zdobywa się wiedzę na temat pieczenia czy tworzenia poszczególnych gatunków deserów, jednak prowadzący zwykle nie zagłębia się w szczegóły. Inaczej jest w przypadku kursów tematycznych, które poświęca się konkretnemu rodzajowi wypieków, na przykład bezom czy ciastom kremowym. Podczas nich można dowiedzieć się w szczegółach, na czym polega sztuka tworzenia i jakie są sekrety udanych wypieków.

Szkolenia ogólne dedykowane są osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę z cukiernictwem bądź zdobyć podstawową wiedzę na temat poszczególnych wypieków. Zwykle decydują się na nie także ci, którzy zawodowo nie zajmują się cukiernictwem. Tymczasem szkolenia tematyczne dedykowane są profesjonalistom. Prowadzący nie wraca podczas nich do podstaw, dlatego od uczestników wymaga się posiadania odpowiedniej wiedzy już na starcie. Szkolenia tematyczne są na ogół krótsze i bardziej treściwe, jednak dają podstawy wyłącznie do tworzenia wypieków konkretnego rodzaju. Doskonale sprawdzą się w przypadku osób prowadzących własną cukiernię, które chciałyby rozszerzyć swoją ofertę.

Szkolenie cukiernicze – jakie wybrać?

Jakie szkolenie cukiernicze zdecydowanie jest warte uwagi? Przede wszystkim te prowadzone przez profesjonalistów. Mowa tutaj o doświadczonych cukiernikach, którzy potrafią przekazać wiedzę i nauczyć kursantów tego, co będzie im potrzebne w codziennej pracy. Tego typu szkolenia powinny organizować wyspecjalizowane centra zajmujące się właśnie edukowaniem przyszłych cukierników. Dzięki temu kursanci mają pewność, że zdobędą potrzebą im wiedzę oraz umiejętności.

Przed wyborem konkretnego szkolenia należy szczegółowo zapoznać się z jego planem. Ważne, aby znaleźć w nim wszystko, czego potencjalny kursant oczekuje. W cukiernictwie bardzo istotna jest teoria, jednak należy mieć na względzie również praktyczne podejście, gdyż bez niego trudno odnaleźć się w pracy. 

Szkolenie, które spełnia oczekiwania

Jakie szkolenie cukiernicze wybrać? Wiadomo już, czym należy się kierować, jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze jedna kwestię. Otóż przyszły kursant musi zastanowić się, jakie efekty chciałby osiągnąć. Czy zamierza zdobyć pierwsze umiejętności, a może chce wprowadzić do oferty swojej cukierni coś zupełnie nowego? Jeśli tak, to co jest teraz „na topie” i najlepiej się sprzedaje? Na te i podobne pytania należy odpowiedzieć sobie samemu, aby wybrać najbardziej adekwatne szkolenie z zakresu cukiernictwa. Do wyboru jest ich bowiem wiele, jednak nie wszystkie będą spełniały oczekiwania zawodowców lub pasjonatów.

Warto mieć na uwadze, że kursy cukiernicze są dedykowane zarówno osobom początkującym, jak i tym, które zdążyli już zgromadzić sporą wiedzę w tej dziedzinie. Należy więc zastanowić się, czy wybrany program szkoleniowy nie będzie zbyt ogólny, a może przekazane zostaną na nim informacje, jakich kursant może nie zrozumieć? Trudno bowiem osobie początkującej zaczynać od kursu przygotowywania bez bądź tortów – w pierwszej kolejności trzeba nabyć wiedzę ogólną. Z drugiej strony, dobremu cukiernikowi nie będzie potrzebny kurs podstawowy czy ogólnie traktujący o wypiekach. Należy mieć na uwadze, że dotyczy to również osób bez wykształcenia kierunkowego, tak zwanych samouków i zarazem pasjonatów.

Wybierając szkolenie, warto też zwrócić uwagę na jego cenę. Oczywiście, nie stanowi ona głównego wyznacznika, jednak dobrze jest zawczasu zabezpieczyć środki finansowe. Uwagę należy zwrócić również na czas szkolenia – obecnie wiele z nich odbywa się w weekendy, co stanowi dobre rozwiązanie dla osób pracujących.