Sprzedaż samochodu w Warszawie – co trzeba wiedzieć?

Sprzedaż samochodu w Warszawie stanowi niemałe wyzwanie. Z jednej strony trzeba bowiem znaleźć kupca, z drugiej strony dopełnić wszelkich formalności, związanych ze sfinalizowaniem umowy. Sprzedaż samochodu – co trzeba wiedzieć, jakie dokumenty przygotować i gdzie właściwie można sprzedać samochód w stolicy?

Komu można sprzedać samochód w Warszawie?

Przepisy prawa zezwalają na sprzedaż samochodu, której dokonuje osoba fizyczna, drugiej osobie fizycznej. Znalezienie klienta może jednak nie być proste, głównie ze względu na fakt, iż obecnie używane samochody nie cieszą się aż tak dużą popularnością. Warto więc podejmować próby na różne sposoby. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być umieszczenie karteczki z informacją o samochodzie na jego szybie. Warto podać podstawowe parametry, sugerowaną cenę sprzedaży oraz rocznik. Ważne są oczywiście dane kontaktowe – numer telefonu bądź adres mailowy.

Dobrze jest również zamieścić ogłoszenie o sprzedaży samochodu w internecie, na dedykowanych portalach. Tutaj należy pamiętać o dobrej jakości zdjęciach, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów. Zdjęcia nie mogą być przerabiane, bowiem powinny przedstawiać rzeczywisty wygląd pojazdu. Jeśli znalezienie klienta prywatnego jest zbyt trudne bądź czasochłonne, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu, jakim jest skup samochodów w Warszawie. Umożliwia on uzyskanie gotówki niemal natychmiastowo po sfinalizowaniu umowy. Obecnie skupy aut przyjmują pojazdy w różnym stanie technicznym. Nie muszą być one w pełni sprawne – mogą wymagać delikatnych korekt bądź napraw. Oczywiście, im lepszy stan techniczny samochodu, tym więcej pieniędzy można za niego uzyskać. Warto pamiętać, że oddanie samochodu do skupu umożliwia spieniężenie go w krótkim czasie. Zazwyczaj na spotkanie z przedstawicielem można umówić się nawet tego samego bądź następnego dnia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, aby we własnym zakresie szukać nabywcy samochodu.

Sprzedaż samochodu – jakie formalności?

Wiadomo już, gdzie sprzedać samochód w Warszawie, pozostaje więc pytanie, jakich formalności należy dopełnić, aby mieć pewność, że pojazd prawnie posiada nowego właściciela. Pierwszym, podstawowym krokiem, jest podpisanie umowy.

Sprzedaż samochodu – jakie dokumenty będą potrzebne?

Przede wszystkim dowód osobisty, z którego dane zostaną przeniesione do umowy. Dowód powinien okazać także nabywca, chyba że sprzedaż odbywa się na rzecz przedsiębiorstwa. W umowie należy zawrzeć wszelkie, istotne kwestie, na przykład związane z płatnością za samochód czy ewentualną rękojmią. Co istotne, sprzedający musi zgłosić fakt zbycia pojazdu w urzędzie gminy. Ma na to 30 dni – terminu lepiej nie przekraczać, bowiem grożą za to kary finansowe. Co więcej, do momentu dokonania zgłoszenia, sprzedający wciąż pozostaje w świetle prawa właścicielem pojazdu, zatem odpowiada za ewentualne szkody. Sprzedający musi też pamiętać o tym, aby zgłosić fakt zbycia samochodu ubezpieczycielowi. Polisa OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela, jednak sprzedający, w ciągu 30 dni, powinien zgłosić, że pojazd został sprzedany. Dzięki temu może „odzyskać” część zapłaconej składki, jednak wiele zależy tutaj od polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Kolejną formalnością, która pozostaje po stronie sprzedającego, jest zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Panuje błędne przekonanie, iż za jego uiszczenie odpowiedzialny jest nabywca pojazdu. Owszem, strony mogą ustalić, kto płaci podatek i w jakiej wysokości (istnieje możliwość „podzielenia” się zobowiązaniem), jednak jeśli nabywca nie dopełni swojego obowiązku, odpowiedzialność za niezapłacony podatek będzie spoczywać na sprzedawcy. Warto mieć na uwadze, że w urzędzie skarbowym należy złożyć właściwą deklarację, a następnie dokonać wpłaty na konto. Urzędnicy mają prawo ustalić inną wartość pojazdy, niż ta, która podana jest w umowie. Najczęściej ma to miejsce, jeśli cena sprzedaży znacznie odbiega od ceny rynkowej samochodu.