Jak wszyscy wiemy, traderzy są dobrze przygotowani. Chociaż często mówią, że samochód został zamówiony przez znajomego i nic o nim nie wiedzą, prawda jest taka, że mają dużą wiedzę, jednak często się z tym kryją po to, by zarobić. Dodatkowo znają techniki przygotowania auta do sprzedaży i mają wszelkie udogodnienia, aby ukryć jego najgorsze wady. Ale to nie koniec – często spotkasz ludzi z głębokim zrozumieniem psychologii, którzy wiedzą, jak podejść do Ciebie, aby spełnić Twoje oczekiwania i zagrać na uczuciach. Jak uchronić się przed sztuczkami handlarzy? Czy warto postawić na sprawdzenie auta przed kupnem w Łodzi?
Sprawdzenie auta przed kupnem – Łódź
Nasza ścieżka wyboru zawsze zaczyna się od decyzji dotyczącej modelu. Co istotne, warto nie ograniczać się do jednej opcji, ale wyłonić kilka, które Cię interesują. W ten sposób wzrosną szanse na znalezienie odpowiedniej oferty, co znacznie ułatwi zakup używanego samochodu.
Na początku należy zwrócić uwagę na właściwą postawę. Nie możemy być zbyt podekscytowani lub przestać myśleć racjonalnie. Zamiast tego powinniśmy ostrożnie podchodzić do każdej reklamy, aukcji czy oferty samochodu. W końcu dealerzy chcą jak najlepiej prezentować używane pojazdy – dlatego musimy czytać między wierszami. Kontroluj entuzjazm i nie spiesz się, ponieważ zakup pod wpływem emocji może zmienić się w nietrafioną inwestycję, która pochłonie znaczną część Twojej comiesięcznej wypłaty. Często warto wykorzystać czas, aby zbadać, które banki oferują najlepszy kredyt samochodowy lub leasing.
Jak sprawdzić używane auto przed kupnem? Złote zasady
Poproś sprzedawcę o pokazanie wszystkich posiadanych dokumentów samochodu. To, czego kupujący najbardziej potrzebują, to kompletna instrukcja serwisowa, sprawdzona w autoryzowanej stacji obsługi. Zwróć uwagę, czy jest autentyczna, a nie podrobiona. Porównaj VIN wpisany do księgi z numerem na samochodzie, dotyczy to również faktur lub paragonów za wszelkie naprawy i przeglądy. Często kolumny fałszywych ksiąg służbowych są wypełnione tym samym długopisem i podpisem. To mało prawdopodobne, aby ta sama osoba wpisywała dane łudząco podobnym kolorem tuszu przez kilka lat. Często zdarza się, że podpis jest inny, ale pismo wygląda tak samo. To wszystko dowodzi fałszywej instrukcji serwisowej.
Warto odwiedzić Stację Kontroli Pojazdów głównie w takim przypadku, gdy decydujesz się na zakup tańszego samochodu. W większości w tym miejscu sprawdzisz działanie podstawowych podzespołów, czyli zawieszenia, hamulców, a także zobaczysz podwozie. Ta kontrola jest podobna do typowego badania technicznego. Nie sprawdzisz tutaj historii napraw ani grubości lakieru.
Istnieją jednak wyjątki – niektóre Stacje Kontroli Pojazdów oferują bardziej szczegółowe kontrole. Na przykład obejmuje rozwiązywanie problemów za pomocą narzędzi diagnostycznych. Pełny przegląd auta przed zakupem kosztuje około 300 zł. Natomiast sprawdzenie podstawowych parametrów to wydatek rzędu 150 zł. Korzystaj z usług stacji z dala od miejsca zamieszkania handlarza. Wtedy Twoje szanse na spotkanie z jego znajomymi będą mniejsze.
Jak sprawdzić auto przed kupnem? Wskazówki dla początkujących
Wielu kierowców nie rozróżnia alternatorów i turbosprężarek, więc nic dziwnego, że mają pewne opory przed samodzielnym sprawdzaniem samochodów. Jeżeli wybrany pojazd znajduje się w Polsce, możesz skorzystać z pomocy firmy, która na życzenie klienta wykonuje oględziny. Certyfikowani eksperci powiedzą Ci, czy warto zwrócić uwagę na samochód oraz znajdą wady, które można wykorzystać do negocjacji ceny.
Za trochę mniejszą kwotę możesz zwrócić się o pomoc do warsztatu. Jeżeli masz możliwość skorzystania z autoryzowanej stacji serwisowej danego producenta, pamiętaj, że termin i godzinę wizyty należy zaplanować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Przegląd przed zakupem nie powinien przekraczać dwóch godzin oraz musi obejmować sprawdzenie wszystkich części samochodu. Po takim przeglądzie serwisant sporządza raport zawierający inwentaryzację i ocenę wszystkich napraw. Opisy zazwyczaj najpierw obejmują najpilniejsze naprawy, a następnie elementy, które należy wymienić w dalszej przyszłości.