Jakie szambo wybrać jedno czy dwukomorowe?

Zakup szamba wraz z jego montażem to ważny aspekt pod kątem kosztów eksploatacyjnych oraz jego wydajności, a także z czasem całość wpływa na komfort życia domowników. Najczęstszy dylemat, z jakim spotykają się osoby decydując się na owo rozwiązanie to wybór pomiędzy szambem jednokomorowym a dwukomorowym lub ewentualnie wielokomorowym. W tym artykule dowiesz się jakie zalety oraz wady mają oba rozwiązania.

Szambo jedno czy dwukomorowe?

Jakie szambo wybrać – jedno czy dwukomorowe? To pytanie zadaje sobie każdy z nas kto staje przed takim wyborem. Szambo jednokomorowe wyposażone jest w jedną komorę i kominek rewizyjny. W porównaniu do rozwiązania dwukomorowego kupując owy produkt spotkamy się z modelami, które mają znacznie niższą cenę. W ten sposób budżet gospodarstwa domowego z pewnością nie będzie nadwyrężony. Na naszej działce nie musimy pod całą instalację szykować nie wiadomo jak szerokiego i długiego kawałka ziemi.

Nieczystości w przypadku takiej technologii należy systematyczne wyciągać z komory za pomocą otworu rewizyjnego stosując do tego celu wóz asenizacyjny. Rozwiązanie to z roku na rok zyskuje na popularności przez niską cenę oraz możliwość zakupu praktycznie każdej części, którą musimy wymienić w wyniku powstałej awarii. Modele jednokomorowe cechują się jednak mniejszą funkcjonalnością i wydajnością niż szamba dwukomorowe.

Szambo dwukomorowe przelewowe

Charakteryzuje się nieco inną budową, a także zarazem funkcjonalnością. Szambo to wyposażone jest w dwie komory i jedną przegrodę przelewową. Przegroda ta ma jedną ważną zaletę mianowicie hamuje grube ścieki nie pozwalając na to by przedostały się one do kolejnego zbiornika, w którym natomiast znajdują się ścieki płynne. Jednak są jeszcze inne zalety, którymi może się pochwalić owo rozwiązanie. W drugim zbiorniku znajdziemy odpowiednią florę bakteryjną, która w prawidłowy sposób oczyszcza ścieki przy jednoczesnym odprowadzaniu wody poprzez komory drenażowe do gruntu. Jest to rozwiązanie mające pozytywny wpływ na środowisko i koszty eksploatacyjne, gdyż nie musimy tak często brać się za opróżnianie zbiorników tak, jak w przypadku szamba jednokomorowego. Podobne cechy ma szambo z większą ilością komór. Koszty w przypadku, gdy zdecydujemy się na sprzęt dwukomorowy, jeśli weźmiemy pod uwagę sam zakup całej instalacji będą wysokie, lecz cała inwestycja zwróci się nam z czasem w całości. Możemy więc powiedzieć, że przez funkcje, z jakimi mamy styczność w ogródku, w ziemi znajdują się mikro oczyszczalnie ścieków.

 

Zalety i wady szamb dwukomorowych i jednokomorowych

 

Szambo jednokomorowe

Zalety:

  1. Niska cena przy zakupie wszystkich potrzebnych elementów
  2. Urządzenie to wymaga niewielkiej ilości miejsca na działce równoznaczne jest to, z tym że możemy je umieścić wszędzie tam, gdzie rozwiązania dwu lub trzykomorowe się nie mieszczą.

Wady:

  1. Nieczystości musimy regularnie wyciągać ze zbiornika wykorzystując do tego celu otwór rewizyjny oraz wóz asenizacyjny.
  2. Niska cena sprawia, że owe modele z jedną komorą cieszą się dużą popularnością na rynku mimo tego cechują się mniejszą wydajnością w porównaniu do szamba dwukomorowego.

Szambo dwukomorowe

Zalety:

  1. Komora przegrodowa hamuje grube ścieki dzięki czemu nie przedostaną się one do kolejnego zbiornika.
  2. W drugim zbiorniku znajduje się flora bakteryjna, która w prawidłowy sposób oczyszcza ścieki, przez co możemy wodę odprowadzić komorami drenażowymi do gruntu nawadniając go.
  3. W momencie, w którym w zbiorniku mamy mniejszą ilość ścieków ryzyko uszkodzenia mechanicznego spada, równoznaczne jest to z niższymi kwotami, jakie będziemy musieli wydać na określone części.

Wady:

  1. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za zakup potrzebnych elementów oraz instalacje całości będzie większa, mimo tego cała inwestycja nam się z czasem zwróci, gdyż częstotliwość wypróżniania zbiorników w tym przypadku jest niższa.
  2. Mimo wszystkich zalet cały proces automatyzacji może nieoczekiwanie przestać poprawnie pracować, dlatego trzeba regularnie całość kontrolować biorąc pod uwagę pewne, ważne aspekty takie jak np. ilość flory bakteryjnej, czy procent wypełnienia ściekami danego pojemnika.

 

Stopień niezawodności danego rozwiązania czy danej technologii nie ma wpływu na przeglądy, które niezależnie od tego, ilukomorowe szambo mamy, należy regularnie (minimum raz w roku) wykonywać.