Kiedy powinieneś się udać do okulisty?

Jednym z najważniejszych zmysłów, które posiadamy, jest nasz wzrok. Za pomocą wzroku zbieramy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania informacje o otoczeniu, w którym się znajdujemy. Prawidłowe widzenie ma ogromne znacznie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Zdarza się, że z naszymi oczami dzieje się coś nieprawidłowego – jest to sygnał, aby udać się do okulisty.

Pogorszenie ostrości widzenia

W sytuacjach kiedy zauważamy, że widziany przez nas obraz nie posiada takiej samej ostrości, jak kiedyś powinniśmy od razu udać się do specjalisty. Mrużenie oczu podczas czytania czy przyglądania się przedmiotom w oddali zwykle świadczy o tym, że posiadamy jakąś wadę wzroku. Okulista wykona niezbędne badania i wypisze receptę na okulary, których noszenie pozwala na widzenie w optymalnej ostrości, podnosząc tym samym komfort życia. Jednak pogorszenie widzenia może być także jednym z objawów niebezpiecznych schorzeń, np. jaskry, zapalenia rogówki, zatoru, wylewu krwi do oka czy odwarstwienia siatkówki. Okulista prywatny w Warszawie i nie tylko wykona specjalistyczne badania, aby postawić szczegółową diagnozę. Im szybsze wykrycie problemu, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Ból oczodołu

Z bólami oczodołu często zmagają się osoby mające problem z zatokami. Jednak silny ból w tym miejscu może świadczyć także o zapaleniu tkanek w oczodole bądź stanu zapalnego nerwu wzrokowego.

Przekrwienie oka

Przekrwienie oka jest często bagatelizowanym problemem, ponieważ zwykle nie towarzyszą mu żadne dolegliwości bólowe. Takie oczy mogą być przyczyną zmęczenia bądź nadmiernego spożycia alkoholu, ale zdarza się, że świadczą o niebezpiecznej dla naszego zdrowia chorobie. Czerwone oczy często są objawem półpaśca ocznego bądź zapalenia twardówki. Mogą być także efektem ataku jaskry.

Światłowstręt

Światłowstręt polega na pieczeniu i bólu oczu w trakcie patrzenia się na źródło światła bądź po prostu podczas przebywania w jasnych pomieszczeniach, od których docierają promienie słoneczne. Odczuwanie takich dolegliwości prowadzi do odruchowego mrużenia oczu, często pojawia się łzawienie, a nawet pieczenie. Światłowstręt nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może być objawem zapalenia bądź owrzodzenia rogówki, chorób tęczówki bądź zapalenia spojówek, które nieleczone mogą być przyczyną bliznowacenia się rogówki bądź pogorszenia wzroku.

Pamiętaj o regularnych badaniach!

Przyczyną wielu chorób wzroku są czynniki genetyczne. Warto zorientować się, czy w naszej rodzinie ktoś posiada dużą wadę wzroku bądź cierpi na którąś z wyżej wymienionych chorób. Jeśli tak, należy szczególną uwagę zwracać na regularne przeprowadzanie badań. O cyklicznym sprawdzeniu stanu swoich oczu powinny pamiętać także osoby, które ze względu na specyfikę swojej pracy są narażone na różne choroby wzroku. Zarówno praca przy komputerze, jak i wykonywanie swoich obowiązków zawodowych w miejscach zanieczyszczonych chemikaliami czy pyłami niekorzystnie wpływa na zmysł wzroku. Na coroczne badania powinny udawać się osoby, które ukończyły 40 lat, u których wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko powstawania wad wzroku.