Jak wybrać sofę do salonu?

Wybierając wyposażenie jakiegokolwiek pokoju, należy kierować się jego metrażem, przeznaczeniem, a także naszymi potrzebami i upodobaniami. Znalezienie takiego kompromisu jest szczególnie ważne w przypadku salonu – pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia i który stanowi niejako serce całego domu. Głównym punktem pokoju dziennego są natomiast sofy i narożniki. Ich odpowiedni wybór ma kluczowe znaczenie dla wyglądu pomieszczenia oraz komfortu przebywania w nim. Na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę?

Sofa do salonu – jaka sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jeśli jesteś posiadaczem małego mieszkania, wówczas optymalizacja przestrzeni oraz wielofunkcyjność mebli jest na wagę złota. Sofy i narożniki, które dobrze wpasowują się w takie pomieszczenia, mają prostą formę, która nie przytłacza, a cienkie nóżki nadają im delikatności. Jeśli chcemy, by nasz salon pełnił niekiedy funkcję sypialni dla gości, wówczas warto postawić na model rozkładany, który na co dzień zapewni nam również większą wygodę. Na narożniki powinniśmy decydować się jedynie wtedy, gdy dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią. Kanapa nie powinna przytłaczać pomieszczenia. Warto zadbać o to, by znaleźć balans między ilością siedzisk na sofie, a jej ilością miejsca, które będzie zajmować w pokoju.

Jaka sofa do salonu o dużym metrażu? Tutaj możemy zaszaleć. Narożniki z pewnością będą dobrą opcją, ponieważ ich kształt pozwala w świetny sposób oddzielić od siebie strefy pomieszczenia oraz nadaje mu uporządkowaną postać, jednocześnie zapewniając nam więcej miejsca dla rodziny i gości. W dużych salonach kanapy mogą być cięższe i toporne, o ile zachowamy umiar w tej kwestii w przypadku innych mebli. Szeroki wybór sof i narożników do mniejszych i większych salonów oferuje na przykład producent Livingroom, który cieszy się świetnymi opiniami klientów ze względu na ciekawy design oraz wysoką jakość materiałów i wykonania.

Jaka sofa do salonu? Zachowaj spójność stylu wnętrza

Jeśli poszukujesz jedynie sof i narożników, a resztę salonu masz już urządzoną, postaraj się, by wybrany model cechował się podobnym stylem, co reszta wyposażenia. Pamiętaj, że w pomieszczeniu, w którym przebywasz w celu wypoczynku i spotkań z rodziną i znajomymi, nie wolno przesadzać z ilością kolorów czy dodatków. Dlatego warto by obicie kanapy miało wspólną barwę z jeszcze jakimś elementem aranżacji. Jeżeli reszta wyposażenia jest stonowana, możesz postawić na sofę we wzory lub wykonaną z materiału o ciekawej fakturze. I na odwrót – jeżeli we wnętrzu jest już dużo ozdobnych mebli lub przedmiotów, kanapa powinna być bardziej stonowana i minimalistyczna.

Jak wybrać sofę do salonu, jeśli przed Tobą stoi wyzwanie zaaranżowania go od początku do końca? Zacznij od zdefiniowania stylu wnętrza, w którym czujesz się najlepiej. W tym celu warto przejrzeć inspiracje dostępne w internecie i przypomnieć sobie, jak urządzone były pomieszczenia znajomych lub rodziny, które przypadły nam do gustu. W ofercie producenta Livingroom znajdziemy propozycje, które sprawdzą się w różnych stylach wnętrzarskich oraz zagwarantują nam wysoką jakość.

Jak wybrać sofę do salonu? O tym nie możesz zapomnieć!

Kluczową zasadą aranżacji wnętrz w przypadku sof i narożników jest to, by były one dopasowane do koloru ścian. Nie muszą być oczywiście identyczne czy nawet reprezentować tę samą barwę, jednak zdecydowanie powinny ze sobą współgrać. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci i/lub zwierzęta, sofa do salonu, jaka najlepiej sprawdzi się w tym przypadku, powinna posiadać materiał odporny na uszkodzenia oraz łatwy w czyszczeniu.

Kolejną kwestią, której nie można pominąć, jest wypełnienie kanapy. To ono zadecyduje o tym, czy na sofie będzie nam po prostu wygodnie. Elastyczne pianki, często poliuretanowe, sprawiają, że kanapa szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu, a materiał jest odporny na rozciąganie. Sprężyny faliste równomiernie rozkładają nacisk oraz zapewniają odporność na wgniecenia – podobnie sprężyny bonellowe. Warto wybrać takie rozwiązanie, które zapewni nam najwyższy komfort.