Leczenie ortodontyczne może wyeliminować nieprawidłowości. Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii, która specjalizuje się w naprawie wad zgryzu oraz zaburzeń ustawienia zębów w łuku zębowym. Lekarze używają do leczenia pacjentów aparatów ortodontycznych.
Co powinieneś wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego i które z nich są obecnie stosowane w leczeniu? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, aby cały proces zakończył się uzyskaniem wymarzonego efektu.
Jak działa aparat ortodontyczny?
Marzenie o pięknym uśmiechu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których większość ludzi decyduje się na założenie aparatu. W końcu krzywe zęby są obecnie uważane za brzydkie i wymagają natychmiastowej poprawy. Brak akceptacji siebie może prowadzić do wielu komplikacji, izolacji społecznej, a nawet problemów psychologicznych.
Jednak wygląd nie jest jedyną motywacją do zakładania aparatów ortodontycznych na zęby. W końcu krzywy zgryz lub inna wada mogą również pogorszyć stan zdrowia człowieka. Co więcej, uważa się, że noszenie aparatów ortodontycznych ma pozytywny wpływ na narządy żucia i napięcie mięśni. Dlatego wybierając stały egzemplarz, unikniesz w niedalekiej przyszłości takich problemów, jak nadmierne zużycie zębów czy choroby związane z TMJ.
Dodatkowo urządzenie uchroni Cię przed koniecznością przeprowadzenia wielu zabiegów chirurgicznych, które byłyby bardziej inwazyjne, drogie, niemożliwe do ukrycia oraz nieprzyjemne. Ponadto po zakończeniu leczenia będziesz mniej podatny na próchnicę lub wiele chorób przyzębia. Potwierdzono również, że u osób z nieleczonymi wadami zgryzu efekty starzenia się twarzy postępują znacznie szybciej oraz silniej w postaci większych zmarszczek mimicznych czy zapadniętych policzków i ust.
Aparat tradycyjny – co musisz wiedzieć przed założeniem?
Wiele osób przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zastanawia się, ile czasu zajmuje zobaczenie efektów noszenia aparatów tradycyjnych. Warto wiedzieć, że proces korygowania nieregularności zębów trwa długo – zwykle około dwóch lat. Dokładny przebieg zależy głównie od rodzaju defektu, który ma zostać usunięty.
Co ważne, istnieją dwa główne rodzaje aparatów ortodontycznych – ruchome i stałe. Pierwszy z nich stosowany jest zwykle w przypadku dzieci, które nie zakończyły jeszcze procesu wymiany zębów mlecznych. Zdejmowane aparaty ortodontyczne mogą pomóc w zmniejszeniu problemów związanych z wyrównaniem uzębienia, ale nie nadają się do leczenia bardzo poważnych schorzeń.
Aparat ortodontyczny – działanie
Leczenie ortodontyczne nie ogranicza się do noszenia aparatów. W przypadku bardziej złożonych wad zgryzu często wymagane są dodatkowe zabiegi, w tym ekstrakcja zęba. Zdarza się, że schorzenia ortodontyczne wpływają na ogólną funkcję narządu żucia. Dlatego leczenie może wymagać zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin stomatologii, a nawet medycyny. Przykładem jest obecność fizjoterapeuty, który stanowi niezbędnego specjalistę w procesie leczenia stawu skroniowo-żuchwowego.
W większości przypadków leczenie ortodontyczne trwa około 2 lat. Oczywiście ten czas zależy od wad zgryzu, ponieważ efekt będzie znacznie szybszy przy mniej skomplikowanych zabiegach. Ostateczny termin zakończenia całego procesu ustala lekarz na podstawie konsultacji i diagnozy. Wszystkie podstawowe informacje powinny być zawarte w kompleksowym planie leczenia.
Aparat tradycyjny
Zamki, druty i kolorowe gumki – kto nie zna aparatów stałych. W końcu coraz więcej osób decyduje się je założyć. W tego typu modelach zamki (małe płytki metalowe lub ceramiczne) są przyklejane do zębów, a druty przymocowane do zamków wywierają nacisk na uzębienie. Drut służy jako płaszczyzna odniesienia dla kształtu łuku zębowego i pomaga ustawić zęby we właściwej pozycji ze stałą siłą. Aby stres nie był zbyt duży, zabieg dzieli się na krótkie fazy trwające kilka lat. Aparaty stałe na ciężkie i złożone wady zgryzu są często jedyną dostępną metodą.
Podstawowa cena aparatu stałego wynosi od 1500 zł do 2500 zł. To jednak tylko cena urządzenia, a nie całościowa kuracja. Ile kosztuje prostowanie zębów tą metodą? Ostateczny koszt może być kilkakrotnie wyższy. Cena aparatu obejmuje również comiesięczne przeglądy lub wizyty obejmujące usunięcia jednego lub więcej zębów.