Czym jest fotografia hdr

Istnieje wiele odmian fotografii. Jedną z nich są fotografie HDR, czyli inaczej High Dynamic Range. Jest to rodzaj fotografii, które opierają się na stworzeniu fotografii o nienaturalnym nasyceniu barw w bardzo różnych tonacjach. Wykonanie takiego zdjęcia hdr nie byłoby możliwe za pomocą samego, zwykłego aparatu.

Technika ta opiera się na wykonaniu kilku zdjęć tego samego obiektu, z tej samej pozycji. Następnie fotografie poddawane są obróbce komputerowej, która sprawia, że każda fotografia różni się nasyceniem innych barw oraz zwróceniem szczególnej uwagi na inny element. Po dokonanej obróbce zdjęcia łączy się w jedną fotografię. Za pomocą takiej obróbki możemy otrzymać efekt jakiego oczekujemy od naszego zdjęcia. W taki sposób najczęściej powstają wysokiej jakości zdjęcia hdr.

Nowoczesne modele aparatów posiadają już często wbudowane ustawienia, które pozwalają na wykonanie cyklu fotografii o różnej tonacji, a następnie łączenie ich w zdjęcia hdr. Ważne jest bowiem to, że do powstania takiego zdjęcia hdr potrzebne są co najmniej trzy fotografie w innej tonacji. Funkcja wykonania takiego zdjęcia jest jednak możliwa jedynie za pomocą najnowszych aparatów specjalistycznych.

Technika zdjęcia hdr najczęściej jest wykorzystywana podczas tworzenia pejzaży oraz obrazów budynków. W takich fotografiach najlepiej widać niesamowite efekty jakie można osiągnąć dzięki tej funkcji. Zdjęcia krajobrazów wykonanych taką techniką wzbudzają wielki zachwyt wśród widzów. Przyciągają swoją nienaturalną wyjątkowością i nie pozwalają oderwać od siebie wzroku.

Zdjęcia hdr maja wielu swoich zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy zachwycają się ich pięknem, niesamowitymi barwami, odcieniami. Pokazują, że coś zwykłego można ukazać w sposób niezwykły, niecodzienny. Stają się idealnym sposobem na oderwanie się od codzienności i ukazanie świata w zupełnie innych barwach, znacznie przyjemniejszych. Przeciwnicy tego rodzaju fotografii zarzucają jej twórcom manipulację oraz oszustwo. Uważają, że takie fotografie są bardziej dziełami programów graficznych, a nie samego fotografa. Oburzają się ich nienaturalnością oraz znacznym skrzywieniem rzeczywistości.

Trudno jednoznacznie określić, która opinia jest słuszna. Nie da się jednak ukryć, że fotografie hdr wywołują wiele emocji. technika ta nieustannie się rozwija i daje coraz więcej możliwości. Zyskuje bardzo dużą popularność wśród twórców oraz odbiorców.

Obecnie istnieje wiele możliwości na to, aby opanować technikę wykonywania takich fotografii. Dobrym sposobem jest skorzystanie z różnego rodzaju poradników, które dostępne są w internecie oraz księgarniach. Inną możliwością, która da większy zasób wiedzy praktycznej jest oczywiście udanie się na profesjonalny kurs fotograficzny na temat techniki High Dynamic Range. Wiedza pozyskana za pomocą takich źródeł jest zdecydowanie przydatna dla każdego fotografa, nawet amatora. Fotografie wykonane w takiej konwencji nie tylko pięknie prezentują się na profesjonalnych wystawach. Mogą stać się ozdobą wnętrza naszego domu, biura albo rodzinnego albumu.