Fotografia makro daje nieograniczone możliwości. Pozwala na uchwycenie elementów niewidocznych gołym okiem lub takich, na które nie wszyscy zwracają uwagę.
Wykorzystywana jest najczęściej do fotografowania kwiatów, roślin, czy owadów, takich jak motyle, pszczoły, osy, mrówki.
Jeśli zastanawiasz się, jaki aparat spełni Twoje oczekiwania – z pewnością będzie to lustrzanka, jednak wszystkie zależy od obiektywu oraz tego, co dokładnie chcesz ukazać na fotografii. Ważną kwestią jest również kadr, ponieważ jeśli chcesz fotografować owady – to pewne, że najlepiej skorzystać z ich środowiska naturalnego.
Fotografia makro pozwala przedstawić piękno świata natury w oryginalny sposób.
Jeśli posiadasz lustrzankę i właśnie poznajesz jej wszystkie możliwości – wystarczy, że na początek skorzystasz z uniwersalnego trybu makro, który umożliwi Ci automatyczne ustawienie parametrów aparatu. Istotną kwestią jest również odpowiednie złapanie ostrości na obiekcie, który chcemy uchwycić.
Fotografowanie motyli oraz innych owadów wymaga niezwykłej ostrożności. Dlatego warto skorzystać z możliwości przybliżania obiektywu. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, czy jesteś doświadczoną osobą, każdy aparat posiada tryby,które umożliwiają szybką i prostą obsługę.
Fotografia makro to jednak bardzo rozbudowana dziedzina. I teraz coś dla amatorów, którzy nie znają jej prawdziwego potencjału. Otóż prawdziwy obiektyw makro to taki, w którym skala odwzorowania wynosi 1:1. Istotną kwestią jest też odpowiednie ustawienie głębi ostrości, ale jak to zrobić? Wykorzystać tryb M – manualny. Umożliwia on sterowanie głębią ostrości poprzez ustawianie przysłony. Pozwala na wybranie danego obszaru ostrości i uchwycenia tego, co najbardziej chcielibyśmy ukazać na naszej fotografii. Jeśli dobrze poznasz swój aparat i zaczniesz wykorzystywać wszystkie jego opcje w umiejętny sposób – z pewnością dostrzeżesz jak wiele rzeczy do tej pory pomijało Twoje ludzkie oko i o jak wielu sprawach nie miałeś nawet pojęcia.
Dla początkujących tryb automatyczny makro to dobre rozwiązanie jednak w miarę możliwości, by wykonywać prawdziwe zdjęcia makro należy pokusić się o manualne ustawianie wszystkich funkcji. To właśnie wtedy poznamy potencjał fotografii makro. Będziemy mogli uchwycić elementy, które zaciekawią nas samych i będą zgodne z naszym zamysłem. Bo przecież w fotografii chodzi o to, by uchwycić ulotne chwile i móc uwiecznić to, na co w codziennym życiu nie zwracamy uwagi.
Obecnie istnieje w sieci wiele przykładów fotografii makro, które mogą być dla Ciebie idealną inspiracją.
Jeśli Twoją pasją jest fotografowanie i chciałbyś poznawać wszystkie tajniki, które urozmaicą i uatrakcyjnią wykonywane przez Ciebie zdjęcia możesz skorzystać z oferowanych przez wiele szkół kursów. Rozwijają one zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Dodatkowo jeśli wiążesz swoje życie z fotografią, z pewnością zdobędziesz cenne doświadczenie, które pomoże Ci w realizowaniu swojego hobby na co dzień.