Co na ból gardła?

Czasami z powodu przeziębienia lub grypy możesz odczuwać ból gardła podczas przełykania. Może to utrudniać jedzenie, picie, rozmowę i stanowi naprawdę uciążliwą dolegliwość. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co pomaga na ból gardła.

Co jest dobre na ból gardła?

Woda z solą do płukania

Najczęściej stosowanym domowym sposobem na ból gardła jest płukanie wodą z solą, czyli solanką. Aby to zrobić, należy najpierw wsypać odrobinę soli do ciepłej wody, a następnie dobrze wymieszać, aby się rozpuściła. Takim roztworem płucze się gardło.

Ważne jest, aby nie połykać wody, ponieważ jest ona słona. Możesz także skorzystać z profesjonalnych preparatów solankowych dostępnych w sklepie internetowym https://zablocka.pl/

Pastylki do ssania

Co na ból gardła? Wiele osób uważa pastylki do ssania za świetny sposób na ukojenie bólu gardła. Co więcej, możesz wybrać tabletki o dowolnym smaku, który preferujesz.

Bądź nawodniony

Nie zapominaj o piciu wody. Nasze ciało, podobnie jak planeta, w 70% składa się z tej cieczy. Zalecane jest spożywanie 2 litrów czystego płynu dziennie.

Naturalne herbaty ziołowe

Co jest dobre na ból gardła? Jeśli to, czego szukasz, to ukojenie podczas przełykania, gorąca herbata jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Istnieje szeroki wybór tego typu produktów dedykowanych specjalnie na ból gardła. Najlepsze opcje to:

  • malwa – łagodzi i zmniejsza stany zapalne gardła;
  • propolis – szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości antybakteryjne;
  • nagietek – pomaga zapobiegać stanom zapalnym i bólowi gardła;
  • inne rośliny, które można wykorzystać to rokitnik, mięta i rozmaryn.

Używaj ciepłej ściereczki na gardło

Stosowanie rozgrzanych ściereczek może pomóc w poprawie krążenia w gardle i w łagodzeniu procesu zapalnego. Ciepło materiału rozszerzy naczynia krwionośne, stopniowo rozluźni mięśnie oraz zacznie zmniejszać ból. Wystarczy zwilżyć ściereczkę ciepłą wodą, wykręcić ją, a następnie przyłożyć do gardła.

Miód

Składnik produkowany przez pszczoły jest dla wielu osób bardzo przydatny do ukojenia bólu gardła. Możesz go spożywać samodzielnie lub rozpuszczać w herbatach ziołowych, takich jak czarna, zielona lub na przykład z cytryną.

Specjalne właściwości miodu zwiększają produkcję śliny w jamie ustnej, dzięki czemu poprawia się stopień nawilżenia gardła. Tym samym zmniejsza się podrażnienie i uczucie suchości. Miód tworzy również na błonach śluzowych kojącą, ochronną powłokę.

Skonsultuj się z lekarzem

Bardzo ważne, abyś zawsze konsultował się z farmaceutą lub lekarzem w sprawie wybranego przez siebie leku, jeśli ból jest długotrwały. Kiedy należy udać się do specjalisty?

  • Jeśli jest to ból gardła, który nie ustępuje i utrzymuje się przez dwa lub trzy dni.
  • Jeśli bólowi towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 38°C).
  • Jeśli bólowi towarzyszą inne objawy, takie jak kaszel, zielony lub żółtawy śluz, nudności czy wymioty.
  • Jeśli ból jest silny i nie ustępuje ani po zastosowaniu domowych środków na ból gardła, ani po środkach przeciwbólowych dostępnych bez recepty.