Budowa ogrodów – czy ogród zimowy wymaga pozwolenia na budowę?

Ogrody zimowe zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić, bowiem człowiek dąży do tego, aby móc maksymalnie dużo czasu spędzać w kontakcie z naturą. Również wtedy, jeżeli na dworze ma się do czynienia z ujemnymi temperaturami. Tylko że nikt nie ma zamiaru tak długo czasu spędzać bezpośrednio na świeżym powietrzu. Nie trzeba się tym przejmować, jeżeli ktoś będzie miał pod ręką ogród zimowy. Potencjalni inwestorzy mają jednak dylemat – czy taka konstrukcja nie wymaga dostępności do specjalnych pozwoleń budowlanych?

Formalności do załatwienia

Na takie pytanie, odpowiedzi udzielić można firma, której specjalnością jest budowa ogrodów w Poznaniu. To oni mogą być doskonałym wsparciem, którzy wiedzą, że stworzenie takiej konstrukcji zimowej w obrębie posiadanej nieruchomości nie wymaga pozyskania specjalnych pozwoleń. O ile jednak cała konstrukcja będzie miała nie więcej jak 35m2. Do tego należy uwzględnić jeszcze jeden zapis, który mówi o tym, że „łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki”. Trzeba w to również wliczyć nowy ogród zimowy, który niedługo powstanie. Z dużą dozą pewności można być jednak pewnym tego, że nikomu nie uda się przekroczyć wspomnianych zapisów.

O czym należy pamiętać?

Trzeba jednak uwzględnić to (podczas budowania ogrodu zimowego), że trzeba zadbać o to, aby sam budynek znajdował się cztery metry od granicy działki, jeżeli chodzi o ścianę z oknami lub trzy metry, jeżeli chodzi o ścianę bez okien. O pozwolenie na budowę ogrodu zimowego należy postarać się tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli cała powierzchnia owej altany (jeżeli tak można ją nazwać) będzie miała więcej jak 35 m2. Skoro jednak ogród zimowy będzie większy, to należy przygotować się do złożenia odpowiednich dokumentów. Jakich dokładnie? Zgłoszenie do właściwego urzędu powinno zawierać m.in, projekty całej konstrukcji (szkice, rysunki) Do tego zgłoszenia należy również dołożyć oświadczenie, które jawnie będzie oznajmiać, że dana osoba może dysponować swoją działką do celów budowlanych. Ten dokument jest potrzebny, ponieważ inaczej można spodziewać się konsekwencji prawnych.

Projekt ogrodu zimowego

Budowa ogrodów w Poznaniu, czy też w innych miastach, zawsze powinna zostać wykonana przez profesjonalistów, którzy będą znali się na danym temacie. W szczególności, jeżeli mowa o dopasowaniu ogrodu zimowego do już istniejącego budynku. Specjaliści są zgodni co do tego, że sama koncepcja ogrodu zimowego powinna zostać przemyślana już na etapie powstawania projektu. Co jednak nie oznacza, że zamysł domu nie może zostać zmieniony. Można się o to postarać (ogród zimowy) również później, kiedy dom już będzie stał. Ale trzeba wszystko bardzo starannie przemyśleć. Chociażby to, gdzie taki ogród zimowy ustawić, aby móc czerpać z niego maksimum korzyści. Budowa ogrodu zimowego trochę potrwa, ale wszystko uda się na pewno spokojnie zrealizować, aby móc w przyszłości cieszyć się tym miejscem.