Jakie fronty do kuchni są najtrwalsze?

Podczas wyboru mebli kuchennych zwracamy uwagę przede wszystkim na materiał wykonania frontów kuchennych. To od tych elementów zależy m.in. jakość, trwałość i estetyka wyposażenia. Najczęściej wykorzystywane są fronty z płyty wiórowej MDF, drewniane oraz akrylowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które sprawdzają się najlepiej, kontynuuj czytanie artykułu.

Fronty kuchenne – jaki materiał?

Wybór mebli kuchennych to nie lada wyzwanie. Chyba wszystkim zależy, aby te elementy wyposażenia posłużyły przez lata, dobrze spełniały swoje funkcje i atrakcyjnie się prezentowały. Zamawiając meble kuchenne, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem ich frontów.

Fronty drewniane

Najczęściej są wybierane przez miłośników klasyki. Prezentują się elegancko i ponadczasowo. Odpowiednio zadbane zachowują swój atrakcyjny wygląd przez długie lata.

Ich pielęgnacja najczęściej nie jest kosztowna i zbyt wymagająca, jednak stanowi konieczność. Niewystarczająco zabezpieczone drewniane fronty mogą źle znosić kontakt z wilgocią czy zmiany temperatury. Duże zalety tego rodzaju elementów ich ekologiczność i ponadprzeciętna trwałość.

Fronty z płyty wiórowej

Fronty z płyty MDF są tworzone z mieszaniny włókien drzewnych i utwardzane przy użyciu chemicznych substancji. Wykazują mniejszą trwałość niż modele drewniane, lecz jednocześnie kosztują znacznie mniej i łatwiej jest je utrzymać w dobrym stanie. Nie wymagają przeprowadzania prac pielęgnacyjnych czy stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Fronty akrylowe

Ten rodzaj frontów powstaje dzięki naniesieniu okleiny na płyty wiórowe. Przypominają nieco modele lakierowane, jednak można zapłacić za nie dużo mniejsze kwoty. Dostępne są w wersjach matowej, półmatowej i w wysokim połysku. Utrzymanie ich w dobrym stanie nie stanowi tak prostego zadania jak w przypadku frontów z MDF, gdyż zazwyczaj wymagają systematycznego polerowania. Jednak ich dużą zaletą jest fakt, iż mają powierzchnię odporną na osadzanie się bakterii.

Fronty kuchenne – lakierowane, laminowane czy fornirowane?

Podczas wyboru mebli kuchennych na wymiar w Oleśnicy bądź innym mieście trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj frontów. Należy wskazać nie tylko ich materiał wykonania, ale również typ wykończenia.

Fronty lakierowane

Dostępne są w wielu wariantach, dlatego bez problemu można dopasować je do stylu wnętrza. Ponadto cechują się łatwością w utrzymaniu w czystości i prezentują się bardzo estetycznie. Występują w wersjach matowej, półmatowej oraz w wysokim połysku. Należy zaznaczyć, że im mocniej błyszczące wykończenie posiadają, tym bardziej widoczne są na nich odciski palców i inne zabrudzenia.

Fronty laminowane

Te fronty otrzymują wykończenie z folii PCV, dlatego dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Ich dużą zaletą jest fakt, iż świetnie sobie radzą w różnych warunkach. Wyróżniają się wysoką trwałością oraz wytrzymałością. Dobrze znoszą wilgoć i nie odbarwiają się nawet podczas działania promieniowania słonecznego.

Fronty fornirowane

Doceniane są przede wszystkim za to, iż zachowują naturalną strukturę drewna. Oznacza to, że prezentują widoczne przebarwienia czy słoje. Z wyglądu przypominają klasyczne fronty drewniane.