Ile kosztuje chip tuning?

Jeżeli należysz do miłośników motoryzacji, z pewnością spotkałeś się z terminem chip tuning. Sprawdź, na czym polega ta usługa, kiedy warto ją przeprowadzić oraz, z jakimi kosztami powinieneś się liczyć.

Co to jest chip tuning?

Chip tuning, czyli tuning elektroniczny, to jedna z metod poprawy osiągów silnika. W dużym uproszczeniu polega na zmianie fabrycznych ustawień oprogramowania sterownika jednostki napędowej, co powoduje zwiększenie komfortu prowadzenia auta, łatwiejsze pokonywanie wzniesień czy bardziej dynamiczne włączanie się do ruchu.

W przeciwieństwie do tuningu optycznego chip tuning wymaga skorzystania z pomocy specjalistów. Pamiętaj, że samodzielna modyfikacja oprogramowania może doprowadzić do poważnych konsekwencji, których naprawa wygeneruje bardzo duże straty finansowe. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że przyrost mocy silnika różni się w zależności od modelu auta. Zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z pomocy fachowca, zorientuj się, jakie efekty możesz uzyskać.

Chip tuning — jaka cena i czas trwania?

Przed wykonaniem chip tuningu specjalista musi przeprowadzić dokładną diagnostykę pojazdu. Pracownik warsztatu powinien sprawdzić auto, aby mieć pewność, że istnieje możliwość wprowadzenia modyfikacji oprogramowania silnika. Zdarza się, że niektóre samochody posiadają usterki, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy, przez co konieczna jest ich naprawa.

Po zakończeniu przeglądu i wyeliminowaniu wszelkich nieprawidłowości można przejść do realizacji usługi. W większości przypadków chip tuning zajmuje od jednej do dwóch godzin, ale wszystko zależy od warsztatu i umiejętności osoby wykonującej pracę.

A ile kosztuje chip tuning? Cena usługi bywa zróżnicowana, dlatego trudno podać precyzyjne widełki. W dobrych warsztatach, które specjalizują się w tego typu działaniach, zapłacisz średnio od 1000 do 3000 zł.

Chip tuning – ile kosztuje usługa tego typu?

Cena chip tuningu zależy od wielu czynników, z których najistotniejszym jest moc silnika. W przypadku aut o dużej mocy musisz liczyć się z naliczeniem wyższej stawki. Większość firm oferujących tę usługę nie ma jednak odgórnie narzuconego cennika, a kwoty za realizację zlecenia są ustalane indywidualnie z klientem.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że oddajesz auto w dobre ręce, poświęć chwilę na odszukanie informacji na temat wybranego warsztatu. Opinie klientów, którzy mieli okazję współpracować z konkretnym tunerem, pozwolą Ci zweryfikować jego umiejętności i nabrać pewności, że masz do czynienia ze specjalistą.

Czy warto wykonywać chip tuning?

Wielu kierowców zastanawia się, czy wykonanie chip tuningu ma sens. Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, rozważ, czy aktualny styl jazdy i osiągi Twojego auta spełniają Twoje oczekiwania. Jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przez kierowców są oszczędności na paliwie. Co więcej, auto, które zostało poddane tuningowi, generuje o wiele mniejsze ilości zanieczyszczeń, co jest szczególnie istotne w kontekście dbałości o środowisko naturalne.

Z drugiej jednak strony kierowcy, którzy jeżdżą okazjonalnie, mogą mieć wątpliwości, czy usługa wygeneruje znaczne korzyści i oszczędności.

Chip tuning a ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC

Chip tuning to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród kierowców, co oczywiście nie pozostało bez wpływu na towarzystwa ubezpieczeniowe. Właściciele pojazdów, którzy zdecydują się wprowadzić modyfikacje w oprogramowaniu, mogą zapłacić więcej za ubezpieczenia komunikacyjne OC oraz nieobowiązkowe AC. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż jednym ze skutków chip tuningu jest możliwość szybszego poruszania się po drogach. Co za tym idzie, wszelkie wypadki i zdarzenia komunikacyjne mogą być bardziej dotkliwe w skutkach. Jeżeli zdecydujesz się na tę usługę, pamiętaj, aby poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na to, czy klienci wykonali chip tuning auta, niemniej zdarzają się przypadki, kiedy konieczne jest przeprowadzenie rekalkulacji składki.