Zapomniana sztuka Origami

origami-923862_1280W szkole podstawowej na pewno spotkałeś się z niezwykle ciekawą i oryginalną sztuką składania papieru, jaką jest origami. Pochodząca z Chin metoda tworzenia kwiatów, zwierzątek, czy innych elementów chociaż na chwilę skradła Twoje serce.
Origami to wręcz tradycja powstała około 700 roku naszej ery. Wszystko zaczęło się od pomysłu na nietuzinkowe pakowanie listów i prezentów. Origami to prawdziwa sztuka, która ma swoje okresy. W pewnym momencie zaczęła być jednym ze szkolnych przedmiotów.

Origami to nie tylko sztuka dekorowania, ale również możliwość nauki geometrii. Obecnie istnieje wiele podręczników, które instruują nas na temat tego, jak stworzyć poszczególne elementy całej układanki.

Jeśli fascynujesz się sztuką origami możesz wziąć udział w wielu konkursach i pochwalić się swoimi umiejętnościami. A jeśli dopiero uczysz się tej sztuki w internecie możesz natrafić na filmiki instruktażowe, które krok po kroku ukazują jak wielokrotnie składać kartki papieru, by stworzyć coś niezwykłego. Ta niezwykle popularna metoda tworzenia prawdziwych dzieł z kartki papieru jest niezwykle popularna w Chinach, a zwierzęta wykonywane za pomocą tej metody to tak naprawdę ważne symbole. Przykładowo żuraw oznacza pokój, żaba płodność.

Origami to trzy metody składania papieru. Jedną z nich jest tzw. trójkąt, kolejną drzwi, a trzecią lody. Najbardziej popularnymi twórcami byli Isao Honda i Akira Yoshizawa.
Do składania nie potrzeba specjalnego rodzaju papieru. Tak naprawdę nawet ze zwykłej, wyrwanej kartki z notesu możemy stworzyć cudowne dzieła.
W zależności od tego, co chcielibyśmy zrobić w dzisiejszych czasach możemy wybrać idealny papier. Istnieją takie, które mają metaliczny połysk i sprawdzą się świetnie w wykonywaniu np samolotów. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest również papier fluorescencyjnym, który świeci w nocy.

Origami to sztuka, która wiąże się w dużej mierze z tradycją pochówku zmarłych. Do grobu wkładano przedmioty przypominające życie ziemskie, wykonane właśnie z papieru. Metoda składania kartek papieru i tworzenia z nich ciekawych elementów została doceniona początkowo w Hiszpanii i rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy.

Dziś origami w Japonii jest kulturą i tradycją, bo każdy mieszkaniec zna przynajmniej kilka możliwości na stworzenie przedmiotów przy użyciu składanej kartki papieru.
Jej głównymi cechami jest pogłębianie zdolności manualnych oraz wyobraźni. Dodatkowo origami odpowiada w znaczący sposób za kształcenie naszej cierpliwości oraz koncentracji.
Origami pozwala również na rozwijanie umiejętności matematycznych. Przy składaniu kartki papieru i tworzeniu poszczególnych figur jesteśmy w stanie za pomocą wyobraźni określić wzory, które pozwalają na obliczenie powierzchni, czy objętości danego elementu.

Jeśli posiadasz zdolności manualne i szukasz sposobu na odprężenie – origami jest idealnym rozwiązaniem, które umożliwi Ci rozwijanie oraz kształtowanie swoich zainteresowań w ciekawy, nietuzinkowy i oryginalny sposób, dając niewątpliwie zaskakujące efekty.

Add Comment