Jedną z naprawdę wspaniałych rzeczy w temacie grzybów jest to, że rosną wszędzie w środowisku naturalnym, zwłaszcza w Polsce – a szanse na to, że istnieje kilka interesujących, ciekawych i co najważniejsze jadalnych grzybów w okolicy, w której mieszkasz są naprawdę spore. Istnieją tysiące gatunków grzybów, które rosną samotnie w Polsce, ale jeśli chcesz zacząć się tym zajmować to koniecznie przyda Ci się jakiś poradnik grzybiarza.
Uzbrojony w atlas grzybów i scyzoryk, każdy może wyruszyć na poszukiwanie grzybów, jeśli chce. Trzeba być ostrożnym co do doboru miejsc, w których będzie się poszukiwać grzybów na przykład trzeba będzie się trzymać z dala od własności prywatnej (chyba, że masz uprawnienia do zbierania grzybów na tej i tej ziemi) i trzeba będzie zwracać uwagę na rozmieszczenie drogowskazów i dbać o to, aby nie powodować jakichkolwiek szkód w środowisku, w którym prowadzisz swoje grzybobranie.
Istnieją setki przewodników po świecie grzybów, które są dostępne do zakupu, ale może to być dość trudno aby rzeczywiście znaleźć przyzwoitą książkę. Najlepiej kupić kilka dobrych książek wysokiej jakości, prawdopodobnie około 3 byłyby wystarczająco dla przeciętnego grzybiarza gdy ten próbuje zidentyfikować wszelkie dzikie grzyby przed ich spożyciem.
Spośród wielu tysięcy różnych gatunków grzybów na całym świecie, tylko niewielki ułamek w rzeczywistości to są te jadalne, i niestety niektóre z grzybów, które można napotkać w pobliżu ciebie to trujące, przez które zginęło wielu ludzi. Dlatego musisz być rozsądny i skonsultować się z przyzwoitą książką – przewodnikiem przy podejmowaniu decyzji, które grzyby są jadalne, a które najlepiej zostawić.
Moim zdaniem najlepiej byłoby zakupić przyzwoitą książkę identyfikacyjną – coś w rodzaju przeznaczonej dla grzybiarza encyklopedii, którą można zostawić w domu i odnosić się do niej po zbiorach, aby sprawdzić, że jesteś w 100% pewien, że jest to w rzeczywistości rodzaj grzybów w jaki wierzysz, że to jest. Ta książka nie będzie tą którą można zabrać ze sobą, gdy szukasz grzybów w środowisku naturalnym, tylko dlatego, że one zwykle są duże i nieporęczne. Zamiast tego, należy wziąć jeden lub dwa dobre przewodniki po gatunkach jadalnych. Większość porządnych książek, które specjalizują się w jadalnych gatunkach grzybów zwykle mają stron poświęconych niejadalnym gatunkom również – jest to bardzo ważne, bo trzeba wiedzieć, czego nie należy zrywać. Trzeba będzie porównać niejadalne gatunki z własnymi zbiorami – tal można być całkowicie pewnym, że to, co masz zamiar zjeść jest całkowicie jadalne.