Fenomen fotografii artystycznej

Jedną z najpopularniejszych dziedzin sztuki współczesnej jest fotografia artystyczna. Ogromna popularność tej dziedziny nasiliła się szczególnie w ostatnich kilkunastu latach. Duże znaczenie dla fotografii miał rozwój technologii, dzięki któremu fotografia ma znacznie więcej możliwości.

Obecnie fotografia artystyczna posiada nie tylko znakomitych twórców, ale również i bardzo wielu odbiorców. Ten rodzaj fotografii polega przede wszystkim na wykonywaniu zdjęć w celach artystycznych, a nie komercyjnych. Aparat fotograficzny stał się więc narzędziem artysty XXI wieku. 

Fotografia artystyczna pozwala doskonale przekazać emocje, atmosferę miejsc i piękno chwil. Niemal każda rzecz, osoba, czy miejsce może stać się obiektem zainteresowania takiego artysty. Aparat fotograficzny jest takim narzędziem pracy, które można zabrać w niemal każde miejsce. Nieustannie można mieć go przy sobie i próbować uchwycić najważniejsze momenty, które staną się dziełem sztuki.

W takiej fotografii najważniejsze jest wyczucie odpowiedniego momentu. Bardzo ważne jest posiadanie bogatej wyobraźni, która pomoże zaaranżować odpowiednią scenę, która uwieczniona na fotografii poruszy setki osób. Fotografia artystyczna pragnie poruszać ludzkie uczucia. Patrząc na zdjęcie wykonane w takiej konwencji ludzie powinni poczuć niecodzienne emocje. Ważne jest odczuwanie zachwytu, współczucia, itp. Artyści pragną wpływać na emocje ludzi za pomocą takiej fotografii artystycznej. 

Fotografia artystyczna najczęściej skupia się na portretach ludzi, krajobrazach i różnego rodzaju abstrakcjach. Portrety ludzi najwierniej obrazują pewne emocje. Wśród nich często pojawiają się przemyślane, aranżowane akty artystyczne. Fotografia artystyczna próbuje uchwycić również codzienne emocje ludzi, które tak często są przez nas niedostrzegane. W przypadku krajobrazów najważniejsze są piękne pejzaże, które potrafią wiele wyrazić. Możemy spotkać się z fotografiami krajobrazów, architektury, naturalnej przyrody, zwierząt. Możliwości jest bardzo wiele.

Fotografia artystyczna posługuje się różnymi narzędziami. Najważniejszy jest tutaj jednak aparat i intuicja fotografa. Dobre oko doświadczonego fotografa, który ma zmysł artystyczny to najlepsze narzędzie, które może stworzyć najlepsze zdjęcie wyrażające wiele emocji, mające ukryte przesłanie.

Obecnie istnieje bardzo wiele dziedzin fotografii artystycznej. Wszystkie te zdjęcia mają jednak wspólny cel. Pragną działać na emocje odbiorców. Chcą, aby ich fotografia artystyczna miała jakiś sens, poruszała ważne kwestie.

Odbiorcy takiej fotografii pragną poczuć niesamowite emocje podczas podziwiania takich fotografii. Mogą poczuć je na wystawach, które poświęcone są takiej tematyce jak fotografia artystyczna. Obecnie takie wystawy są coraz bardziej popularne. Można je spotkać w wielu galeriach sztuki. Czasem pokazywane są nawet w miejscach publicznych, np. na ulicach, rynkach większych miast. Fotografia artystyczna jest więc bliska bardzo dużej części naszego społeczeństwa. Być może jest łatwiejsza w odbiorze niż inne dziedziny sztuki.