Rekonstrukcja historyczna – oderwij się od rzeczywistości

czolo-107236Dziś życie toczy się niezwykle szybko, żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu, nie mamy na nic czasu. Wiele osób marzy, by choć na chwilę przenieść się w inne czasy – średniowiecze, renesans czy chociaż lata 80. XX wieku. Wydaje nam się, ze wszystko było wtedy inne, że można było uciec od cywilizacji, wszechobecnej technologii, komórek i komputerów. Chociaż pozornie wydaje się to niemożliwe, przeniesienie w „inne czasy” wcale nie jest takie trudne… Wystarczy zająć się rekonstrukcją historyczną, czyli odtwórstwem innych czasów. Ta pasja polega na zbieraniu, kupowaniu lub tworzeniu wszystkiego, co imituje przedmioty z ubiegłych wieków, by później spotykać się na turniejach, wyjazdach czy innych wydarzeniach, głównie inscenizacjach. Wtedy zbierają się całe grupy, z Polski i ze świata. Istnieje wiele grup rekonstrukcyjnych i niemal każda epoka czy wiek ma swoich zwolenników. Można więc dołączyć do takiej grupy lub rozpocząć zabawę samodzielnie, wybierając okres, który najbardziej nas interesuje. Wszystko zależy od tego, czy chcemy zamienić się w starożytnego Rzymianina czy mieszkańca Los Angeles w latach osiemdziesiątych.
Odtwórcy często spotykają się na rekonstrukcji różnego typu wydarzeń historycznych, głównie bitew, a także organizują spotkania w dawnym stylu. Rekonstruktorzy zajmują się odtwarzaniem wszystkiego, co dotyczy danej epoki: ubrań, naczyń, zabaw, broni, zachowań… Zwykle starają się to robić z takich materiałów, z jakich tworzono dawniej, a także w taki sposób. Odtwórstwo może być albo wierne albo nie, jednak „prawdziwi rekonstruktorzy” starają się naśladować wszystko jak najpełniej. Najpopularniejsze w Polsce jest odtwarzanie średniowiecza – wieków XIV i XV. Ogólnie nazywa się to Ruchem Rycerskim. Rekonstruktorzy zajmują się tworzeniem artefaktów na podstawie źródeł historycznych – rycin, książek, nagrobków i innych. Ważne, by zarówno ubrania, jak i broń czy dodatki wiernie oddawały wygląd tych ze średniowiecza. Istnieje wiele sklepów, które produkują takie rzeczy, najwięcej osób jednak tworzy ubrania samemu. Wszystkiego dowiedzieć można się na forach internetowych czy różnego typu blogach, a także dołączając do specjalnej grupy – bractwa rycerskiego. Większe skupione są na zamkach polskich, natomiast niemal w każdym dużym mieście istnieje bractwo, które nie posiada swojego zamku. Na Śląsku istnieje bardzo dużo różnych bractw, z których każdy znajdzie coś dla siebie.
Członkowie bractwa nie tylko jeżdżą na różne turnieje czy inscenizacje bitew – najpopularniejsza to ta pod Grunwaldem w lipcu – ale także wyjeżdżają na wspólne wyjazdy czy robią wymarsze w strojach historycznych. Często spotykają się też na przykład na wigiliach, które w całości organizowane są w średniowiecznym stylu. Je się wtedy średniowieczne potrawy, ubiera swoje najlepsze stroje i pije miód pitny, a także gra w średniowieczne gry. Dzięki temu można całkowicie odciąć się od rzeczywistości i choć na chwilę przenieść w inny świat. Na takich imprezach nie używa się telefonów komórkowych ani nic, co związane jest z cywilizacją.
Niestety hobby to jest niezwykle kosztowne – nawet wtedy, kiedy decydujemy się na tworzenie stroju i tak dalej samemu. Same materiały – które muszą być naturalne (len, wełna, jedwab) – są bardzo drogie. Zbroja niskiej jakości dla mężczyzn to około 3 tysiące złotych, natomiast ta najlepsza może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Do tego doliczyć trzeba koszt wszystkich dodatków: butów, pasków, sakiewek. Wszystko to jest skórzane. Warto pamiętać również o sprzęcie obozowym, czyli namiotach, siennikach lub łóżkach, skórach owczych czy innych tego typu przedmiotach. Wiele osób zbiera wszystkie swoje przedmioty latami.

Add Comment